“Файненшъл таймс”: Рязък спад в раждаемостта в ЕС
Броят на бебетата, родени в Европейския съюз, достигна рекордно ниско ниво през миналата година. Това съобщава “Файненшъл таймс”, позовавайки се на актуализирани данни на статистическата служба на ЕС Евростат.
През 2023 г. ражданията в 27-те държави членки са спаднали до 3 665 000. Това е най-ниското ниво, откакто се води сравнима статистика от 1961 г. Данните показват и спад от 5.5% спрямо общия брой раждания през 2022 г., което е най-голямото годишно намаление, регистрирано досега.
Европа изчезва
Прогнозите на Евростат за дългосрочното развитие на населението предвиждаха около 4 милиона раждания за 2023 г., но реалните числа останаха под тази прогноза.
Рязък спад в раждаемостта
След достигане на пик от близо 7 милиона раждания през средата на 60-те години, раждаемостта в страните от ЕС рязко намалява и сега е на сходно ниво с това в САЩ. Недостигът на деца в Европа се очаква да постави сериозен натиск върху държавните финанси, тъй като работоспособното население намалява, а разходите за здравеопазване и пенсии се увеличават.
Причини за намаляване на раждаемостта
Експерти по демография смятат, че дългогодишната тенденция на намаляване на раждаемостта в Европа може да е допълнително засилена от фактори като климатичните промени, пандемията и най-високата инфлация за последното поколение.
“Възможно е възприеманите несигурности — като несигурността на работните места, нарастващите разходи за живот и цени на жилищата, както и глобални кризи като пандемията от COVID-19, геополитическите напрежения и климатичните промени — да влияят негативно на индивидуалните репродуктивни решения”, отбелязва Гуаню Джан, специалист по население в ООН.
“Младите хора срещат по-големи трудности от преди да се установят на пазара на труда, на жилищния пазар, а може би и на пазара за запознанства”, казва Вилем Адама, старши икономист в ОИСР.
Мария Рита Теста, професор по демография в университета Luiss в Рим, подчертава, че нови фактори като международните политически и икономически напрежения и опасенията за климата допълнително въздействат върху решенията за раждане на деца.
Забавено родителство
С отлагането на родителството жените в региона раждат на по-късна възраст. Данните на Евростат, публикувани по-рано тази година, показват, че средната възраст на жените при раждане на първото им дете е почти 30 години през 2022 г., спрямо 28.8 години през 2013 г. Делът на ражданията от майки на възраст над 40 години се е удвоил през последното десетилетие – от 2.5% на 6%, което отразява тенденцията жените да раждат по-близо до горната граница на репродуктивния период, който според ООН приключва на 49 години.
Най-голям спад в Южна и Източна Европа
Най-рязък спад в раждаемостта се наблюдава в Италия, Испания, Гърция, Полша, Финландия и балтийските държави, където ражданията са намалели с поне една четвърт през последното десетилетие.
Предложения за справяне с кризата
Вилем Адама призовава правителствата да се подготвят за бъдеще с ниска раждаемост и да предприемат мерки за повишаване на имиграцията, производителността и участието на жените на пазара на труда. Мария Рита Теста подчертава необходимостта от подкрепа за младите хора, призовавайки за подход, който да обхваща различни аспекти от живота – образование, трудова заетост, психично здраве и достъп до достъпни жилища.