“Фигаро”: Западът се страхува от парализа на украинската армия и разпад на фронта
Украинската армия не е в състояние да удържи дълго отбраната и повечето западни експерти са съгласни с това, пише Никола Баро за Le Figaro. Съществува риск от срив на фронтовата линия, при който руските войски ще могат да напреднат със стотици километри наведнъж.
Руската армия ускори настъплението си на бойното поле, възползвайки се от отслабващите украински части.
Преди няколко дни военни експерти бяха разтревожени от съобщението за затваряне на въздушното пространство над полигона Капустин Яр. Именно оттам в края на ноември беше изстреляна балистичната ракета със среден обсег “Орешник”, най-новото експериментално оръжие на Русия.
Ще има ли повторно изстрелване? Експерти казват, че технически няма нищо особено в изстрелването: Русия многократно е използвала този тип монтаж, комбинирайки няколко компонента на различни ракети. Все пак този удар направи впечатление. Владимир Путин потвърди решимостта и способността си да пробие всяка противоракетна отбрана.
Според Пентагона тази седмица Западът не изключва възможността за нов удар с цел сплашване на Украйна. Остават само седмици до встъпването на Доналд Тръмп в длъжност като президент на САЩ и Русия иска да повиши залозите колкото е възможно повече чрез напредък бойното поле.
По всяка вероятност Москва иска да заеме позиция, която да ѝ позволи да определи общите линии на възможни преговори и да отхвърли отделни условия на хипотетично споразумение.
Миналата седмица генералният секретар на НАТО Марк Рюте предупреди, че предстоящата зима може да бъде „най-тежката за Украйна от 2022 г. насам“. През последните седмици фронтът започна да се раздвижва, руската армия настъпва.
НАТО призна, че руската армия „е увеличила темпото на настъпателните операции“ и „е постигнала успех“. В сряда руските войски се озоваха само на три километра от покрайнините на град Покровск (Красноармейск), който е ключов логистичен център за Украйна. Главнокомандващият на въоръжените сили на Украйна (ВСУ) ген. Олександър Сирски призна, че ситуацията ще изисква „нестандартни решения“ и съобщи за „изключително трудни“ боеве на Покровското направление. Ожесточени сблъсъци има и в Торецк (Дзерджинск), северно от Донецк.
На север, в района на Курск, Русия бавно си връща териториите, превзети от украинските въоръжени сили това лято. В четвъртък беше съобщено за освобождаването на Новоивановка.
В същото време Русия настъпва в Часов Яр в Донецка област, в посока Краматорск. Продължава натискът върху източния бряг на река Оскол, който руските войски (засега) неуспешно се опитват да прекосят.
Вниманието на военните експерти е насочено на юг, към Работино, където армията на Владимир Путин също може да премине в настъпление.
Или това е отвличаща маневра? Във вторник Русия удари Запорожие. Според френски военен източник руснаците искат да „парализират” врага, така че Украйна “да не може да се справи с всички удари”.
Риск от срив на предната линия
Същият източник обяснява, че “руснаците не ускоряват настъплението. Украинците просто вече не могат да държат фронта”. Липсват им оборудване, боеприпаси и способности за изграждане на отбранителни структури като противоракетна отбрана. Няма кой да замести изтощените войници. Според източника, “в момента не се очертава решителен пробив, руснаците напредват методично, участък по участък”.
Тази тактика е следствие от прозрачността на бойното поле: всяко съсредоточаване на сили за настъпление веднага се открива и врагът нанася удари. Руснаците атакуват в малки щурмови групи, разузнават украинските позиции, бомбардират ги и пак тръгват в атака.
Вашингтонският институт за изследване на войната (ISW), цитирайки генерал от въоръжените сили на Украйна, твърди, че руската армия може да извършва до 30 атаки на ден в Покровско направление. Украинската съпротива отслабва.
Според военен източник “има риск от срутване на фронтовата линия”. При това развитие на събитията руснаците може да напреднат стотици километри наведнъж. Както началото на зимния период, така и широките украински степи, в които се водят битките, играят за руснаците. Украинците почти нямат резервни опции.