Хиляди жители на Приднестровието остават без отопление и газ
Повече от 51 000 домакинства са останали без газ, а 1500 жилищни сгради не се отопляват в молдовската сепаратистка област Приднестровие, след като Украйна отказа да поднови договора си с Москва за транзит на руски газ и на 1 януари доставките бяха спрени, предаде Ройтерс.
Молдовският сепаратистки район с преобладаващо рускоезично население граничи с Украйна и десетилетия наред получаваше руски газ. Сепаратистките власти използваха газа за производство на електроенергия, дял от която продаваха на останалата част на Молдова. По този начин се осигуряваше около 80% от електроенергията на Модлова.
Приднестровското правителство заяви в “Телеграм”, че от тази сутрин доставките на газ са били прекъснати в 122 населени места. Към някои апартаменти се подават само малки количества газ за готвене. Властите разпоредиха училищата да останат затворени след края на зимната ваканция, след като най-малко 131 училища и 147 детски градини останаха без отопление.
“Нито един човек в Приднестровието не носи вина за тази ситуация. Всичко това е предизвикано от външен фактор”, заяви в телевизионно обръщение председателят на администрацията на региона Вадим Красноселски.
Откакто транзитът на руски газ спря с настъпването на 2025 г., Молдова задоволява енергийните си нужди чрез внос. Около 60% от необходимата ѝ енергия идва от съседна Румъния.
Молдовското правителство каза, че е предложило на сепаратистите да им помогне и да им достави газ. Красноселски обаче нарече съобщенията за подобно предложение “лъжи” и заяви, че целта на Молдова е “задушаване” на Приднестровието. “Не е имало предложения за помощ от Молдова или други държави”, каза той и призова жителите да използват дърва за огрев.
Молдовското правителство обвини за енергийната криза руския гигант “Газпром”. Твърди се, че компанията е отказала да достави договорен с Молдова газ през алтернативни маршрути.
“Газпром” заяви, че ще спре износа за Молдова на 1 януари заради неплатени молдовски дългове, които според Москва възлизат на 709 млн. долара. Молдова оспорва този факт и определя сумата на 8,6 млн. долара.