Хроника на социалното и културното развитие на Макао
От птичи поглед Макао прилича на красиво лотосово цвете, което расте към морето и разцъфтява върху синьото Южнокитайско море. Красивият град е място, където се срещат Изтокът и Западът, традициите и съвременността, и където „Една държава, две системи“ се прилага успешно. Изминалите 25 години бяха периодът на най-бързото и най-висококачествено развитие, през който гражданите там усетиха най-силно благополучието в историята на Макао.
През декември по улиците на Макао цари празнична атмосфера. От двете страни на пътищата една до друга стоят табели „75 години национален празник – 25-години от завръщането в родината“, а националният и регионалният флаг се развяват гордо. На 20 декември преди 25 години гражданите развяваха петзвездното червено знаме и зеленото знаме на Специалния административен район Макао, за да отпразнуват историческия момент.
„След близо 400 години Макао най-накрая се завърна в прегръдката на родината!“, каза Ко Кам Фай, коментатор на събитието по предаването на властта през онази година. Той все още се вълнува, когато си спомня събитията отпреди четвърт век. Сега Ко Кам Фай е директор на средното училище „ПуйЧинг“ в Макао. Всички училища в спецрайона отдават голямо значение на патриотичното възпитание на децата във всички аспекти.
„Преобладаването на основната ценност на патриотизма и любовта към Макао и към родината е един от важните примери за успешното прилагане на принципа „Една държава, две системи“ в Макао“, каза ГонДжимин, директор на Ведомството на образование и развитие на младежта към администрацията на спецрайона.
Днес националното знаме е издигнато във всички училища в Макао. Обучението по Основния закон на Макао е включено във всички етапи на образованието в началните, средните и висшите училища, а Националната конституция и Основният закон на Макао са задължителни предмети в университетите. През 2006 г. Законодателната асамблея на специалния административен район Макао определи по законен начин целите на патриотичното възпитание. Освен това бяха публикувани редица десетгодишни планове за развитие на образованието и работата с младежта.
Туристката Джоу Баолан е дълбоко впечатлена от жизнеността и енергичността на Макао. Според нея сградите са пъстроцветни и „всяка стена разказва различна история“. Правителственото здание за възрастни хора в Макао особено привлича вниманието й, като бежово-белите му фасади изглеждат топли и приветливи на слънчева светлина. „Това е не само място, където възрастните хора могат да се насладят на остатъка от живота, но и се усеща грижата и уважението на града към тях.“
Правителството на спецрайона Макао предложило създаването на този дом за възрастни хора през 2020 г., а официално навлиза в експлоатация на 15 октомври 2024 г. 37-етажната сграда предоставя общо 1815 жилищни помещения, включително стаи с едно легло или две легла. Господин Лин и неговата съпруга са от първите обитатели тук. Те вярват, че да се пенсионират на това място е мъдро решение, което е подобрило качеството на живота им. „В дома се възползваме от всички удобства, качваме се и слизаме с асансьорите, стаите са просторни и светли, храната е хубава, излизаме с обществен транспорт да пазаруваме. С една дума, тук се живее много удобно“, сподели госпожа Лин.
След завръщането на Макао в родината финансовите приходи на правителството на спецрайона продължиха да се подобряват и постепенно се увеличава обхвата и интензивността на финансирането в обществените блага и обществените услуги. Понастоящем правителството разполага с общо 293 организации и програми за социални услуги, обхващащи областите на социалното подпомагане, децата и младежите, грижите за възрастните хора и рехабилитацията.
То също така си сътрудничи с неправителствени организации, за да предоставя по-прецизна помощ на социално слабите.
Преди завръщането си в родината икономиката на Макао е спадала в четири последователни години, а безработицата е била над 6%. Благодарение на силната подкрепа на централното правителство, администрациите на Макао поставят на приоритетно място подобряването на благосъстоянието на гражданите, като основните им задачи са съживяването на икономиката и насърчаването на заетостта. Макао въвежда 15-годишно безплатно образование, като учения процес и на световно ниво.
В наскоро открития музей MGM MACAU гоблен в западен стил привлича много посетители. Той е на повече от 400 години и в горния ляв ъгъл е изобразен мотив на града, базиран на древна карта на Макао, а по краищата на гоблена са разпръснати китайски мотиви на феникс и цветя. Този и много други артефакти свидетелстват за историята на обмена и сливането на източната и западната култура в Макао.
„Макао е ключов възел от Морския път на коприната и винаги е бил важен прозорец за културен обмен между Изтока и Запада, което е довело до уникалния дух на града, свързващ древното с модерното“, споделя Панси Хо, председател и изпълнителен директор на MGM China Holdings Limited.
„Още от времето на династията Мин Макао е станал важна транзитна точка по Морския път на коприната поради уникалното си географско положение. В края на династията Макао вече е международно признато търговско пристанище, свързващо Европа, Азия, Африка и Америка. В резултат на развитието на външната търговия това малко рибарско селище излиза на по-голяма историческа арена и се превръща в оживен международен търговски център.
От времето на династиите Мин и Цин до създаването на специален административен район, уникалната история на Макао е привлякла хора от цял свят да се събират тук, оформяйки специфични обичаи, ритуали, архитектура, език и хранителни навици. Всяка година в Макао се организират повече от 20 фестивала с различни обичаи, включително традиционни китайски фестивали като Пролетния празник и Фестивала на драконовите лодки, както и западни празници като Великден и Коледа. Тук се организират и много иновативни мероприятия, като например Китайско-португалския фестивал на културата и изкуствата, Международния парад на илюзиите и Международния музикален фестивал.
Тези събития обогатяват културния живот на града и насърчават международния обмен и сътрудничество, както и споделянето между културите.
Спецификата на културата на Макао се крие, от една страна, в пълното запазване на гените на традиционната китайска култура, особено южнокитайската, а от друга, във факта, че Макао, като едно от първите пристанища в Китай, отворени към външния свят, се е превърнал в център за прекия културен обмен между Китай и останалия свят. Оу Яню, директорът на Отдела за обществото и културата на Макао, заяви: „След завръщането си в родината Макао превръща предимството си в културния обмен в нов стимул за икономическото си развитие“.