„Институт „Конфуций“ към ВТУ – културен мост между България и Китай

Институт „Конфуций“ към Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“ продължава да бъде мост между България и Китай, като вдъхновява стотици ученици, студенти и любители на китайската култура. От началото на 2025 г. културните и образователните събития, организирани от института, предизвикаха значителен интерес и събраха участници от цялата страна.
Пищни тържества за китайската Нова година
По традиция настъпването на китайската Нова година беше отбелязано с тържествени концерти в Русе и Търговище – два града, в които функционират класни стаи „Конфуций“. Събитията събраха многобройна публика и бяха уважени от редица официални гости и представители на местните власти.
Преподаватели и служители на Института посетиха няколко образователни институции, за да представят обичаите, свързани с празника, както и да предоставят възможността на учениците сами да опитат изкуството на китайската калиграфия и да се запознаят отблизо с някои традиционни китайски занаяти.
Китайският дракон срещу злите духове на „Сурва“ и „Кукерландия“
През януари и март китайският дракон оживя сред българските кукери на двата най-мащабни маскарадни фестивала – „Сурва“ в Перник и „Кукерландия“ в Ямбол. Зрителите станаха свидетели на неповторим културен синтез, в който източните и българските традиции се преплетоха в ритуали за прогонване на злите сили.
Творчески предизвикателства – конкурси за малки и големи
Тази година талантливите почитатели на китайската култура отново имат възможност да се изявят. До края на март участниците в националния конкурс „България и Китай – древни и уникални цивилизации“ могат да представят своите творби – рисунки, есета, разкази, плакати, презентации и др., вдъхновени от величието на древните династии. В ход е и Третият конкурс за превод от и на китайски език на името на Петко Хинов.
Предстоящи културни събития – от лекции до кулинарни приключения
Културният календар на Институт „Конфуций“ обещава още вълнуващи събития. В края на март д-р Яна Шишкова ще изнесе поредица от лекции за Китай и неговата култура, насочени не само към специалисти, но и към всички, жадни за нови познания.
На 11 април в град Попово ще се състои тържествен спектакъл по повод Международния ден на китайския език и 10-годишното партньорство между Институт „Конфуций“ във ВТУ и oбщина Попово. На 24 април във Велико Търново ще се проведе празничен концерт за отбелязване на Международния ден на китайския език в ООН с участието на китайски изпълнители. За почитателите на киното Търговище за поредна година ще бъде домакин на Седмица на китайското кино. А за любителите на източната култура – в края на май ще се проведе Четвъртият празник на източноазиатските култури, събитие, което съчетава музика, изкуство и кулинарни изкушения от Китай, Япония и Южна Корея. Посетителите ще могат да се насладят на традиционни изпълнения, да опитат автентични ястия и да се включат в уъркшопове.
Китайският език – все по-достъпен в България
Освен културните инициативи, Институт „Конфуций“ във ВТУ активно разширява и обучителните си програми. През март китайският език започна да се преподава в Бургаския университет „Проф. д-р Асен Златаров“, а в Казанлък обучението беше подновено с ентусиазъм и голям интерес от страна на учениците.
Над 170 деца и младежи вече изучават китайски език под ръководството на опитния лектор г-жа Лю Сиули. В Община Елин Пелин интересът към китайския език също расте – над 200 ученици от 10 учебни заведения са част от новите езикови групи.
С активната си дейност Институт „Конфуций“ към ВТУ затвърждава позицията на значим културно-образователен център, който не само популяризира китайския език и култура, но и създава трайни приятелства между България и Китай.
Мартина Димитрова, зам.-директор на Институт „Конфуций“ ВТ