Изследването на Луната в Китай постига систематичен напредък

Главния конструктор на Китайската програма за изследване на Луната У Вижън съобщи, че Китай планира да пусне мисията „Чан’ъ-7“ за изследване на околната среда и ресурсите на Южния полюс на Луната приблизително през 2026 г.
През последните две десетилетия китайската програма за изследване на Луната постигна систематичен напредък в областта на научните изследвания, технологичните иновации, инженерните разработки и международното космическо сътрудничество, съобщи агенция Синхуа, позовавайки се на изявление на главния конструктор на посочената програма У Уейжън.
Конструкторът разказа интересни подробности за това по време на интервю по повод открита изложба в Националния музей на Китай, която представя двете десетилетия на китайската програмата за изследване на спътника на Земята.
У Уейжън отбеляза, че китайската програма за изследване на Луната позволи да се получат огромно количество научни данни за лунната геология и околната среда на Луната, както и да открият нови елементи, минерали и явления, които значително са обогатили знанията за човечеството за единствения естествен спътник на Земята.
Конструкторът изтъкна, че Китай не само е извършил пробив в основните аерокосмически технологии, но е създал уникална система за проекти за изследването на Луната, както и пълна инфраструктурна система.
Освен това Китай активно развива международно сътрудничество чрез обмен на данни и съвместни изследователски инициативи, което значително насърчава глобалните усилия по изследването на Луната.
Говорейки за бъдещите изследвания, У Уейжън съобщи, че Китай планира да пусне мисията „Чан’ъ-7“ приблизително през 2026 г. за изследване на околната среда и ресурсите на Южния полюс на Луната.
А в рамките на мисията на китайската зона „Чан’ъ-8“, предназначена за 2028 г., ще бъдат проведени експерименти с използване на лунни ресурси на място.
Конструкторът информира, че учените разработват устройство, захранвано от слънчеви батерии, което може да прави „лунни кирпичи“, необходими за изграждането на бъдещата китайска изследователска станция на Луната.
В изложбата на Националния музей на Китай могат да се видят първите в историята на човечеството образци от Луната, събрани от нейната видима и невидима страна по време на мисиите на „Чан’ъ-5“ и „Чан’ъ-6“.
У Вижън нарече това „главно постижение в рамките на усилията на Китай за изследването на Луната“. Той отбеляза, че Китай ще предостави повече лунни образци за глобални научни изследвания, които ще допринесат за открития от полза за цялото човечество.