Как чужденците изживяват очарованието на китайската култура и насърчават културния обмен между държавите
През годините все повече чужденци се влюбват в китайската култура и избират да работят и живеят в Китай. Те активно работят за културния обмен и взаимното разбиране между народите и представят пред тях блестящата китайска култура.
Нека се запознаем с американеца Нейл Шмид, първият чуждестранен изследовател в Академията Дунхуан, който се опитва да разкаже историята на Дунхуан на повече хора. Според него „Хилядолетните пещери Могао съдържат „световния Дунхуан“.
През 1987 г. пещерите Могао са включени в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО, което ги прави едно от първите световни културни наследства на Китай. Тогава Нейл Шмид за първи път посещава Дунхуан и от този момент нататък той го изучава.
Нейл Шмид вярва, че културата на Дунхуан, запазвайки собствените си характеристики, продължава да черпи и усвоява най-добрите постижения на другите цивилизации, отразявайки широкия мироглед на традиционната китайска култура. „Това културно самочувствие позволява на хората да отворят сърцата си и с удоволствие да приемат елементи на културата и изкуството от всички посоки“.
Академията Дунхуан осъществява широко сътрудничество с чуждестранни организации в областта на опазването на културните паметници.
Нейл Шмид споделя, че Академията Дунхуан поддържа сътрудничество с Института за консервация Гети от САЩ в опазването и реставрацията на стенописите в пещера №85, а с екипи от чуждестранни университети са изследвали начини за опазване на повърхността на глинените стени на древните обекти. Това сътрудничество е полезно за опазването на историческите паметници на държавите по света.
Според Нейл Шмид Академията Дунхуан е не само водеща институция в областта на опазването на културното наследство в Китай, но и обучава професионални специалисти за страните, участващи в съвместното изграждане на „Един пояс, един път“ и работи за обмена и развитието на технологиите за опазване на културното наследство. „Перфектните мерки за опазване на културните паметници в Китай позволяват на културното съкровище на Дунхуан да бъде трайно съхранено и използвано завинаги“, казва той.
Нейл Шмид смята, че Дунхуан е модел за хармонична интеграция на различни цивилизации и идеи, защото може да помогне на хората да разберат миналото, настоящето и възможностите на глобализираното бъдеще.
Джоана Кук от Нова Зеландия е преподавателка в Колежа по чужди езици Джъдзян Юесиу в град Шаосин. Нейната лекция „Сравнение и оценка на китайската и чуждестранната пейзажна поезия“ е много популярна сред студентите.
„Интересувам се от Китай още от дете и винаги съм била очарована от древните китайски костюми, оперите и завладяващите китайски йероглифи“.
През 2002 г. Джоана се премества в Сиан, Китай, където остава в продължение на пет години. Тук тя не само научава китайски език и намира много китайски приятели, но и започва да изучава китайската история и култура.
Увлечена от историята на династиите Уей и Дзин, магистърската работа на Джоана Кук „Животът и поезията на Цао Джъ“ и докторската й дисертация „Скритата поезия на династиите Уей и Дзин“, са свързани с тази тема. „Западната пейзажна поезия е по-директна и се фокусира върху изобразяването на действителната природа, докато китайската поезия е добра в изразяването на емоции чрез природните пейзажи като начин да се покажат дълбоки мисли“, споделя тя.
В Шаосин Джоана Кук осигурява безплатни уроци по английски език на децата на мигриращите работници, помага на чуждестранни студенти и учители да разрешат трудностите си в живота и обучението и поема инициативата да се заеме с превода и коректурата на местни организации, свързани с чужбина, а през март 2018 г. е удостоена с „Почетен гражданин на град Шаосин“.
Пред студенти от различни страни, Джоана често представя китайската култура, естетика и ценности, което кара много от тях да се интересуват от китайската култура. Освен това тя е превела и публикувала в издания някои интересни факти за град Шаосин и на различни събития е изнасяла много речи за китайската култура. През октомври 2016 г. тя е удостоена с наградата за приятелство „Сиху“ на провинция Джъдзян.
„Бих искала да отделя повече време да изучавам китайската култура, да я споделям с приятели от цял свят и да работя като мост за културния обмен между Китай и останалия свят“, категорична е Джоана.
Иън Хамлингтън, архитект от Южна Африка, иска повече хора да се запознаят с красотата на древните къщи в Китай. „Когато бях в колежа видях китайски дворове в книгите и оттогава се интересувам от традиционните китайски къщи“. През 2002 г. Хамлингтън за първи път вижда древни китайски жилища в село Дзиусян в провинция Гуанси, намиращи се сред зелените хълмове и край малка река. Това красиво място, където природата и хората съществуват в хармония, го кара да остане. „Вярвам, че животът тук ще вдъхнови творческия ми потенциал. Реших да наема традиционна къща тук“.
„Тези древни жилища са построени в планините и край водата, като съдържат идеята за хармония между човека и природата. Къщата е построена с тухли и дърво и затова през зимата е топло, а през лятото хладно, все едно човекът живее в естествената природа“. Възхитен от мъдростта на древната китайска архитектура, в процеса на реставрация, той запазва спецификата на всяка къща. Счупените кални стени се закърпват с кал, повредените дървени конструкции със старинно дърво, а прозорците се увеличават в равни пропорции, за да се подобри осветлението. По време на реставрация Хамилтън се стреми да намери баланс между запазването на традиционния архитектурен стил и задоволяването на нуждите на съвременния живот.
От 2010 г. досега Хамлингтън е наел шест старинни къщи, като е похарчил почти всичките си спестявания. През 2012 г. село Дзиусян е включено в списъка на традиционните села в Китай. Водени от него все повече местни жители се присъединяват към екипа за опазване и използване на древните къщи.
Благодарение на техните усилия обликът на селото и битовите условия там са значително подобрени, възстановени са селските елементи, запазени са местният колорит, така че туристите „да видят планините, да видят водата, да си спомнят носталгията“.
Кръгът от приятели на Хамлингтън става все по-широк, а обхватът на работата му по защита на древните селища също става все по-голям. Заради изключителния принос към социално-икономическото развитие на Гуанси-джуанския автономен район, Хамлингтън е удостоен с наградата за приятелство „Златна хортензия“. Той споделя емоционално: „Не съм направил нищо повече от дреболия и съм благодарен на китайското правителство и народ за признанието. Надявам се да допринеса още за тази страна до края на живота си“.