Как Китай се превърна в шампион на чиста енергия
Някога зависим от въглищната енергия поради липсата на газ и петрол, Китай имаше проблем с замърсяването на въздуха и околната среда. Днес постиженията на Китай в областта на чистата енергия са забележителни. Както казва Фатих Бирол, изпълнителен директор на Международната агенция по енергетика (МАЕ), „Китай е шампионът на чиста енергия“.
Постижение 1:
Създаване на най-големия коридор за чиста енергия
В първите дни на основаването на нов Китай, страната разчита в голяма степен на топлинна енергия (главно енергия от въглища) и се бори да произведе достатъчно електроенергия, за да посрещне икономическите и гражданските нужди. По това време развитието на енергетиката е особено наложително, особено внимание се обръща на мащабните проекти и изграждането на надеждна инфраструктура.
През последните 75 години три значими събития бележат развитието на водноелектрическите проекти в Китай:
През април 1957 г. започва да работи водноелектрическата станция „Синандзян“ (新安江水電站) – първата широкомащабна водноелектрическа централа в Китай, която е независимо проектирана, оборудвана и конструирана и която възвестява бъдещото разрастване на чиста енергия в Китай.
През юли 2012 г. проектът за язовир „Три клисури“ (三峽工程) – най-големия водноелектрически проект в света, беше завършен и се превърна в най-голямата база за производство на чиста енергия, гарантирайки статута на Китай като водноелектрическа централа.
През декември 2022 г. водноелектрическата централа „Байхътан“ (白鶴灘水電站) – вторият по големина водноелектрически проект в света, вече е напълно работеща. Въпреки че не е толкова голяма като язовира „Трите клисури“, технологията на тази централа направи допълнителни пробиви. Всички нейни водноелектрически агрегати са „Произведени в Китай“, затвърждавайки водещата световна позиция на Китай в технологиите за водноелектрическо оборудване.
През годините са осъществени общо четири големи проекта по горното течение на буйната река Яндзъ – хидроелектрическа станция „Удондъ“ (烏東德水電站), хидроелектрическа станция „Байхътан“, хидроелектрическа станция „Силоду“ (溪洛渡水電站), хидроелектрическа станция „Сяндзяба“ (向家壩水電站) и два големи проекта в средното течение – проектът за язовир „Три клисури“ и водният център „Гъджоуба“ (葛洲壩水利樞紐), които заедно образуват най-големия в света коридор за чиста енергия. Този коридор се простира на повече от 1800 километра, като всяка капка вода генерира електричество шест пъти, произвеждайки около 3000 милиарда киловатчаса чиста електроенергия всяка година. Така са задоволени годишните нужди от електроенергия на повече от 300 милиона души.
Хидроенергията е само част от мащабното развитие на чистата енергия в Китай.
Например слънчевата електроцентрала „Талатан“ (塔拉灘光伏發電站) край град Цинхай е на площ почти колкото Сингапур.
Проектът за офшорна вятърна енергия H8-2 в Дафън, провинция Дзянсу, е на повече от 80 километра от брега, а броят на преносните линии със свръхвисоко напрежение, наричани „Електрическа магистрала“, вече надхвърля 30.
Китай активно насърчава производството на слънчева енергия и неговият мащаб на фотоволтаични инсталации държи първото място в света от години.
Постижение 2:
Добивът на енергия от възобновяеми източници надминава енергията, добивана от въглища
През 2023 г. инсталационният капацитет на възобновяемата енергия в Китай достигна 1,45 милиарда киловата, което се равнява на общия инсталиран капацитет на повече от 60 язовира по проекта „Три клисури“. Фотоволтаичната слънчева енергия и вятърната енергия имат най-съществен принос, последвани от бърз растеж в производството на водноелектрическа енергия и биоенергия. Възобновяемата енергия в Китай не само е на първо място в света, но и исторически надминава топлинната електроенергия, което показва, че от гледна точка на доставките и трансформацията на енергийната структура Китай е достигнала повратна точка.
През 2022 г. годишното производство на електроенергия в Китай достигна 8,7 трилиона киловатчаса, като делът на енергията от въглища се сви до 58,4%, а делът на новата енергия (наричана още енергия от неизкопаеми горива) достигна 36,2% – приблизително 3,15 трилиона киловатчаса. На Китай се падат 41% от намалението на въглеродните емисии на глобалната възобновяема енергия за същия период, което подчертава значението на разработването на чиста енергия за намаляване на въглеродните емисии.
Според 14-ия петгодишен план до 2025 г. производството на възобновяема енергия в Китай ще достигне 3,3 трилиона киловатчаса годишно. Някои институции прогнозират, че до 2035 г. производството на нова енергия в Китай за първи път ще надмине това на енергията от изкопаеми горива. От националните цели и прогнозите на индустрията е ясно, че в бъдеще топлинната енергия постепенно ще премине от първичен към вторичен енергиен източник, като ролята на новата енергия става все по-значима. Такъв преход значително ще намали въглеродните емисии и потреблението на невъзобновяема енергия.
Постижение 3:
Износ на нови енергийни продукти за повече от 200 места по света
Развитието на Китай в областта на чистата енергия е от полза за целия свят, защото Китай продължава да насърчава технологичните иновации, споделяйки висококачествени продукти за чиста енергия. Вземете за пример фотоволтаични продукти. Когато индустрията за първи път стартира в Китай, всичко от суровини и оборудване до пазари се контролира от други. През следващите 10 години китайските компании подобряват производствения процес на полисилициеви и силициеви пластини, за да подобрят производителността на продукта. Те активно разработват и местно оборудване, подобряват индустриалната верига и намаляват разходите.
Днес фотоволтаичните продукти, заедно с новите енергийни превозни средства и литиевите батерии, се превърнаха в „новите три“ експортни продукта на Китай.
Статистиката показва, че произведените в страната фотоволтаични компоненти, вятърни генератори, скоростни кутии и други ключови части държат 70% от световния пазарен дял, като свързаните с тях продукти се изнасят в повече от 200 страни и региони по света.
По отношение на задграничните инвестиции в чиста енергия, китайски компании достигат много страни и региони, подкрепяйки вятърната енергия, производството на фотоволтаична енергия, водната енергия и други основни сектори.
Китай е участвал в изграждането на около 320 водноелектрически централи в чужбина, което представлява над 70% от пазарния дял на строителството на водноелектрически централи в света.