Как Виена постига и поддържа високо качество на въздуха
Автоматизираната система за контрол на качеството на въздуха във Виена показва, че качеството на въздуха през изминалата 2024 година отново е достигнало много добро ниво. През 2024 г. във всички точки на измерване са спазени нормативно допустимите нива на замърсители.
Като цяло 2024 г. е била една от най-добрите години в историята на измерванията на качеството на въздуха във Виена – въпреки два случая на поява на фини прахови частици. Първият път това се случва от 29 март до 1 април 2024 г., когато големи количества сахарски пясък достигнаха Централна Европа и предизвикаха необичайно високи стойности на ФПЧ със среднодневна стойност над 50 µg/m³, отчетени във всички стационарни пунктове за измерване качеството на въздуха във Виена. На някои места стойностите бяха дори по-високи от 100 µg/m³. Второто замърсяване на въздуха е установено в периода между 8 и 12 ноември, когато дълготрайна температурна инверсия доведе до високи стойности на ФПЧ в Централна Европа.
През 2024 г. обаче само 6 дни са записали среднодневни стойности, по-високи от 50 µg/m³. В Австрия са допустими максимум 25 дни със стойности над 50 µg/m³ като средна дневна стойност.
Още през 2019 г. за първи път във всички стационарни пунктове на измерване са спазени пределно допустимите нива на всички замърсители на въздуха съгласно регламентите на ЕС – нещо, което преди 15 години изглежда напълно непостижимо. Локдаунът през първата година от пандемията (2020 г.), когато значително намаля замърсяването, предизвикано от автомобилния трафик, допълнително засили низходящата тенденция. Така през 2020 г. всички австрийски пределно допустими концентрации, които в някои случаи са по-строги от тези в ЕС, са изпълнени за първи път. През следващите години много доброто качество на въздуха се запазва.
Виена прилага редица мерки за намаляване на замърсяването на въздуха. Това включва развиване на обществения транспорт, запазване на цената на годишната карта за обществения транспорт от 365 евро, управление на паркирането, непрекъснато разширяване на мрежата от велосипедни алеи, използване на превозни средства с ниски емисии на CO2, насърчаване на електронната мобилност, озеленяване и разширение на пешеходните зони. За подобряване на качеството на въздуха във Виена допринасят и енергийното саниране на жилищни сгради, екологичните строителни обекти, разширяването на използването на централно отопление, както и ефективното снегопочистване през зимния сезон.