Какви са страничните ефекти от приема на големи дози витамин С

В последните години витамин С се превърна в истинска звезда не само като полезна хранителна добавка, но и в сферата на козметиката и грижата за кожата. Витамин С се предлага в множество различни опаковки и терапии за подобряване на кожните проблеми и лечение на хронични заболявания. Но в същото време се увеличават и дискусиите около приемането на големи дози на такива препарати.
Витамин С е важен антиоксидант, който има доказани прекрасни ефекти, извлича свободните радикали в тялото и инхибира възпалителните реакции. Препоръчителната дневна доза обаче е едва 100 мг. Според д-р Фън Сюемей, дерматолог във Военната болница на Китай, витамин С безспорно е мощен антиоксидант и има много добри ползи за тялото, но въпреки това не се препоръчва прием на големи количества за дълго време. Според нея „повече“ невинаги означава „по-добре“.
Напоследък в социалните мрежи в Китай е изключително популярен нов вид липозомен витамин С – „биодостъпна формула“, която влияе благоприятно върху способността на организма да метаболизира хранителните вещества. Цената обаче е доста висока – около 300 юана (почти 75 български лева) за опаковка. Естествено, много от потребителите се питат дали въобще има нужда да дават толкова много пари за такава хранителна добавка, при условие че опаковка обикновен витамин С от аптеката струва стотинки.
Липозомният витамин С се приготвя по специален процес и има по-висока степен на усвояване от обикновените таблетки. Д-р Фън обяснява, че „структурата на липозомите е подобна на тази на клетъчните мембрани, така че те могат наистина по-ефективно да проникнат в чревната стена и да навлязат в кръвта“. Но тя подчертава още, че за повечето здрави хора класическите таблетки са напълно достатъчни. Липозомният вариант се препоръчва най-вече при хора с хронични заболявания или при специфични дефицити.
Важно е още и да внимаваме с количествата – дългосрочният прием на високи дози витамин С не е безрисков. Когато витамин С се метаболизира в тялото, той може да произведе оксалат и урати, което увеличава риска от камъни в бъбреците.
Витамин С си остава важен съюзник за красота и здраве – но с мярка. Понякога по-малкото наистина е повече. И не забравяйте – преди да се впуснете в нова добавка, най-добре е да се консултирате с лекар.