Към сътрудничество Китай – Африка в реформата на глобалното управление
Китай е готов да работи с африканските страни за напредък в реформата на системата за глобално управление, заяви преди дни китайският външен министър Уан И
Както съобщи „Синхуа“ от Абуджа на 10 януари, Уан И, член и на Политбюро на ЦК на ККП и външен министър на Китай, направи този коментар по време на интервю за китайски медии след посещенията си в Намибия, Република Конго, Чад и Нигерия.
Подчертавайки колективния възход на Глобалния юг на фона на променящия се международен пейзаж, Уан И каза, че Китай и Африка са основните движещи сили за развитието и съживяването на Глобалния юг и споделят ангажимента за изграждане на справедлива система за глобално управление.
Оценявайки назад миналото, Китай и Африка днес трябва да поемат водеща роля в коригирането на историческите несправедливости, каза Уан И.
Страданието, преживяно от африканските народи през цялата история, произтича не само от колониализма, но и от хегемонизма и политиката на еднолична власт, които са най-големите исторически несправедливости, с които се е сблъсквала Африка, отбеляза той.
Като добър приятел и партньор на Африка, Китай непоколебимо ще подкрепя африканските страни в поправянето на историческите несправедливости и твърдо ще се противопоставя на всяка външна намеса във вътрешните работи на Африка.
Гледайки към настоящето, Китай и Африка трябва да улеснят възхода на Глобалния юг по прагматичен начин, каза Уан.
Като най-голямата развиваща се страна, Китай винаги е бил ангажиран с насърчаването на единството и съживяването на Глобалния юг, добави той.
По време на срещата на върха на Форума за китайско-африканско сътрудничество (FOCAC), проведена в Пекин миналата година, председателят Си предложи Китай и Африка съвместно да напредват в модернизацията, като посочи шест характеристики, които са в съответствие с основните нужди на развиващите се страни, каза още Уан И.
Африка също има право да осъществи модернизация, а без модернизацията на Африка не може да се постигне глобална модернизация, отбеляза той.
Китай е готов да приеме прилагането на резултатите от срещата на високо равнище на FOCAC в Пекин като възможност заедно с африканските партньори да подкрепят взаимно усилията си за модернизация, като по този начин отговорно насочван посоката на глобална модернизация, каза също Уан И.
Гледайки в бъдещето, Китай желае да работи с Африка за съвместно практикуване на принципа за широки консултации, за съвместен принос и споделени ползи в глобалното управление и постоянно насърчаване на висококачественото развитие на сътрудничеството в инициативата „Един пояс, един път“, както и за и прилагане на три големи глобални инициативи: Инициативата за глобално развитие, Инициативата за глобална сигурност и Инициативата за глобална цивилизация, каза той.
Китай е готов да се присъедини към африканските страни, за да се засили представителството и гласа на африканските нации в глобалните системи за търговия и финансово управление и да се постигне нов напредък в сътрудничеството между Китай и Африка в глобалното цифрово и екологично управление – съществен принос за напредъка на реформата в системата за глобално управление, подчерта Уан И.