Картина на Репин е преминала през уникална реставрация
След продължителна и уникална по рода си реставрация известната картина на художника Иля Репин „Иван Грозни и неговият син Иван“ се завърна в Държавната Третяковска галерия.
„Реставрираният шедьовър беше представен на изложба, която показва етапите на възстановяване и историята на създаването на картината“, написа руският министър на културата Олга Любимова в своя канал в Telegram.
Ръководителят на ведомството отбеляза, че сега картината ще бъде надеждно защитена, тъй като е представена в специално проектирана климатична силно устойчива капсула, съобщи сп. „Фома“.
„Нека ви напомня, че картината беше повредена след нападение над нея през 2018 г. и беше на реставрация няколко години. Платното е спасено от едни от най-добрите реставратори в страната”, написа Олга Любимова.
Ръководителят на Министерството на културата каза, че реставрацията на картината изисква ювелирна работа, като за целта е било изработено уникално оборудване, което няма аналог в света.
„Специалистите успяха не само да компенсират загубите, но и да открият оригиналните цветове, изгубени с времето. Благодарение на усърдната работа на професионалистите посетителите на Третяковската галерия вече отново могат да видят на живо емблематична картина на великия руски художник, която има невероятна сила на художествено въздействие“, обобщи руският министър на културата.
За картината
„Иван Грозни убива сина си“, както и „Иван Грозни и неговият син Иван на 16 ноември 1581 година“ е картина на известния руски художник Иля Репин, рисувана в периода 1881 – 1885 г. Картината е на историческа тематика от историята на Русия и изобразява сцената, когато първият руски цар Иван Грозни в изблик на гняв е нанесъл смъртоносен удар с жезъл на своя син Иван Иванович. Реализмът на картината е покъртителен, представяйки бащината мъка и разкаяние от една страна, и от друга – кротостта на умиращата рожба.
През 2013 г. група руски православни от патриотичното движение „Света Русия“ излиза с призив платното на Иля Репин „Иван Грозни и неговия син Иван на 16 ноември 1581 година“ да бъде свалено от постоянната експозиция на Третяковската галерия, част от която то е вече повече от век, тъй като накърнява патриотичните чувства на руския народ и подвежда учениците – не съществували доказателства Иван Грозни да е убивал сина си. В отговор на призива директорът на Третяковската галерия Ирина Лебедева заявява, че не намира за необходимо да уважи искането, тъй като според нея това е пиар на движение „Света Русия“ и за подобно решение трябва да се проведе по-широка дискусия.