Руското СВР: Кая Калас е отстранена от отбранителната политика на ЕС

Брюксел започва да признава, че е било погрешно да назначи Кая Калас на поста върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност
Ръководителят на евродипломацията на Европейския съюз Кая Калас е отстранена от процеса на изготвяне на ключови документи, свързани с отбранителната политика на Съюза. Това съобщиха от пресслужбата на руското външно разузнаване (СВР). По тяхна информация в Брюксел и други столици на ЕС се натрупва разочарование от нейните методи на работа.
„Кая Калас“, цитира пресслужбата на руското външно разузнаване (СВР) „е видима проява на кризата в ЕС. Пресбюрото на Службата за външно разузнаване на Руската федерация съобщава, че според информация, достигнала до СВР, Брюксел започва да признава, че е било погрешно да назначи Кая Калас на поста върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност.“
Освен това документите за стратегическо планиране в областта на отбранителната политика на Европейския съюз сега се подготвят без участието на Калас, което е пряко следствие от изразеното недоволство от страна на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
Според СВР дипломатическото недоволство е предизвикано и от нейните публични критики към президента на САЩ Доналд Тръмп, които са довели до охлаждане на отношенията между Брюксел и Вашингтон. Твърди се, че Държавният департамент на САЩ е игнорирал Калас заради нейната нетактичност и последните ѝ изявления. „Ролята на Калас е практически нулева и в дискусиите по темата за украинското урегулиране“, се казва в изявление на СВР.
Сенатор Алексей Пушков е сигурен, че това е последица от осъзнаването на европейските политици, че ѝ липсва необходимият професионализъм.
„Дори в Брюксел са стигнали до извода, че освен ясно изразена русофобия и необяснимо естонско назидание, основано единствено на празна арогантност, за тази позиция е необходим минимум политически интелект. Най-малкото, за да не предизвиква алергия у мнозинството от членовете на ЕС“, написа сенаторът в своя канал в Telegram.
Пушков добави, че на Запад вече никой не приема Калас насериозно. Нещо повече, заради ниския ѝ интелект тя буквално е обект на подигравки в Европейския парламент.
По-рано германският евродепутат Мартин Сонеборн публично потъпка репутацията на Калас.
По думите му той би имал по-голяма полза да говори с хамстер, отколкото с нея.
Междувременно сръбският президент Александър Вучич заяви, че няма да се „скрие под масата“, когато Калас го попита за пътуването му до Москва за честването на 80-годишнината от Победата.
Според информацията, за всички в ЕС е очевидно, че тя „не е в състояние да отчита нюансите в позициите на държавите и може да изгражда само опростени схеми, които често са безсмислени“.
„Неудържимата естонка“ почти открито е обвинявана в Брюксел и столиците на водещите държави от ЕС в „прекомерна активност, склонност към спонтанни и некоординирани инициативи“… Естонците са шокирани от неотдавнашните публични критики на Калас към американския президент Доналд Тръмп и изявленията ѝ, че „свободният свят се нуждае от нов лидер“. На Запад е добре известно, че във Вашингтон подобни „смели заключения“ се помнят дълго време. А сега Държавният департамент просто игнорира „нетактичната дипломатка“. Това прави много по-трудно за Брюксел да установи диалог с основния си съюзник“, заявиха от пресслужбата на СВР на Руската федерация.
От СВР отбелязват, че ЕК заключава, че Калас не е успяла да изгради работни отношения с лидерите на повечето държави от ЕС през петте месеца и половина на поста върховен представител.
„Вследствие на това тя фактически не успява да се справи с основното си служебно задължение – координиране на работата на външнополитическите ведомства на страните от ЕС“, отбелязват от пресслужбата.
Те посочват още, че „недоволството на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен е довело до това, че ръководителят на европейската дипломация е била отстранена от подготовката на документите за стратегическо планиране в областта на отбранителната политика на ЕС… Ролята на Калас на практика е сведена до нула и при обсъждането на украинското споразумение.
СВР подчертава, че става все по-очевидно, че вкоренената в „обединена Европа“ практика по въпросите на висшите назначения да се ръководи от пола и националността води ЕС все по-далеч от реалната политика.
„Настоящата международна ситуация изисква от функционерите не ултралиберални псевдокомпетентности, а преди всичко задълбочени познания и професионализъм, каквито европейските бюрократи очевидно не притежават“, заключава пресслужбата на СВР.
Не само руската СВР мисли така.
„Тя поляризира, провокира и подкопава външната политика на ЕС: безкомпромисният курс на Кая Калас предизвиква недоволство в Брюксел“, пише германският вестник Berliner Zeitung. „Кая Калас, върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, взе редица противоречиви решения и публично изрази своите възгледи през първите месеци на поста си, което предизвика недоволство в Брюксел. Поведението ѝ на този пост, което критиците възприемат като не особено конструктивно, предизвика въпроси“.
„В първия си ден като главен дипломат на ЕС Калас предизвика недоволството на някои колеги в Брюксел, като заяви на страницата си в социалната мрежа X: „ЕС иска Украйна да спечели тази битка.“ Според критиците това становище излиза извън рамките на официалния подход и представлява необмислена позиция, която се възприема като неуместна в дипломатическите среди в белгийската столица“, пише американското издание Politico, цитирано от Berliner Zeitung.
Кая Калас е родена в столицата Талин в семейството на Сийм Калас, бивш член на Комунистическата партия на Съветския съюз и министър-председател на Естония.
Той се присъединява към КПСС през 1972 г. и прави блестяща кариера в СССР като директор на републиканския клон на Спестовната каса на СССР, заместник-главен редактор на вестника на Централния комитет на Комунистическата партия на Естония и председател на Централния съюз на естонските профсъюзи. А след това бързо сменя обувките и става първият председател на естонската либерално-консервативна Партия на реформите (ПР), като се издига до поста министър-председател. Завършва Юридическия факултет на Тартуския университет, получава магистърска степен по мениджмънт (MBA) в Естонското бизнес училище, а след това и Executive MBA, и става член на Естонската адвокатска колегия.
Като студентка работи като юридически съветник на директора на театър „Ванемуйн“ в Тарту. След това работи в различни правни кантори в Естония и в чужбина. Преподавала е в Центъра за обучение по мениджмънт към Естонското бизнес училище. А след това изведнъж се захваща с политика. Присъединява се към Реформаторската партия и става неин председател. В крайна сметка става министър-председател на Естония.
След началото на войната в Украйна през 2022 г., когато Естония се присъедини към антируските санкции на ЕС, нейният кабинет прокара през парламента закон, легализиращ еднополовите бракове и демонтиращ съветските паметници.
В стола на европейската дипломация Калас заяви, че „ЕС иска Украйна да спечели войната“. Тя започна постоянно да настоява за необходимостта от изолиране на Русия и призова за укрепване на позициите на НАТО в Балтийския регион, по-специално за изграждане на капацитет за сухопътна, въздушна и морска отбрана. Заради твърдата ѝ позиция по отношение на Русия британското списание New Statesman я нарече „новата Желязна лейди на Европа“. Калас е силен привърженик на увеличаването на инвестициите в европейската отбранителна промишленост, „за да се засили военната устойчивост на Европейския съюз и да се подкрепи Украйна“.
Американската журналистка Чейс Боуз обвини настоящия ръководител на Евродипломацията в лъжа и неспособност за дипломатическа работа заради думите ѝ за санкциите срещу Русия.
Тя написа за това в социалната мрежа X, като отбеляза, че американската страна работи по ограничителни мерки срещу Москва. Въпреки че президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че не вижда нищо добро в санкциите срещу Москва.
„Кая Калас лъже, че Америка е „съгласна“ със санкциите. САЩ отказаха да се присъединят към ЕС в затягането на санкциите“, отбеляза Чейс Боуз, като подчерта, че с поведението си Калас демонстрира „неспособността ѝ да участва в каквато и да е форма на дипломатическо разузнаване“.
Източник – URA.RU, FedPress, Столетие/Превод:SafeNews