Китай е и ще бъде приоритетен партньор и пазар на глобалния бизнес

Защо доктрината „Всичко, но не Китай“ не може да работи
Тезата „Всичко освен Китай“ (ABC) в някои западни медии предполага отделяне от втората по големина икономика в света. И все пак тази „крилата“ фраза пренебрегва реалностите. Това пише агенция „Синхуа“ в свой анализ, който вестник „Китай днес“ представя с малки съкращения.
На фона на нарушени търговски норми и нарастващи рискове мултинационалните компании са изправени пред рискови инвестиции и оперативна несигурност. Въпреки това неоснователните страхове относно връзките с Китай биха могли именно да увеличат тези рискове.
Инвестирането в Китай е стратегически императив за компаниите, които искат да се справят с днешната нестабилност и да се възползват от утрешните възможности.
Защо тази доктрина не работи
Изместването на веригите за доставки далеч от Китай – често предизвикано от търговско напрежение и опасения относно икономическото забавяне – рискува да доведе до по-високи разходи, логистични предизвикателства и трудности, както и нови уязвимости, като се има предвид доказаната ефективност на китайската производствена система.
Китайската икономика е дълбоко интегрирана в глобалните промишлени вериги и веригите за доставки в широк спектър от сектори, вариращи от ежедневни стоки до промишлено оборудване и съвременни технологии.
През 2024 г. Китай запази позицията си на най-големия търговец на стоки в света за осма поредна година, като търговията с услуги надхвърли 1 трилион щатски долара за първи път.
Докато огромен пазар с повече от 400 милиона потребители със средни доходи предлага силен импулс на растеж, цялостната индустриална система на Китай и добре развитата поддържаща инфраструктура осигуряват солидна основа за мултинационалните компании за повишаване на производствената ефективност и смекчаване на пазарните рискове.
Мигел Лопес, главен изпълнителен директор на Thyssenkrupp AG, каза, че Китай е не само един от най-големите пазари, но и страната с най-широката индустриална верига и верига за доставки в света, както и добра логистична система.
Китай винаги е бил приоритетен пазар за амбициозни мултинационални компании, търсещи възможности за растеж. Въпреки глобалните икономически ветрове, чуждестранни ръководители бяха заети с посещения в Китай тази пролет. От Форума за развитие на Китай до форума „Боао“ за Азия и форума Zhongguancun, присъствието на висши чуждестранни ръководители подчерта значението на китайския пазар в техните стратегически планове.
В знак на твърдо доверие в китайския пазар британският фармацевтичен гигант AstraZeneca обяви през март план за изграждане на шестия си глобален център за изследване и развитие в Пекин.
Освен това 13 мултинационални компании, включително американският гигант за търговия на дребно Costco, наскоро избраха да създадат своите регионални централи в квартал Подун в Шанхай.
За бизнеса и потребителите по целия свят прекъсването на връзките с Китай ще струва много, тъй като индустриалната мощ на страната значително подобри предлагането на световния пазар, предоставяйки по-разнообразен, по-висококачествен и достъпен избор.
Икономистите отбелязват, че така нареченият „Всичко, но не Китай“ манталитет е по-скоро продукт на политическа шумотевица и безизходица, отколкото рационално икономическо решение, а намирането на жизнеспособни алтернативи на Китай като икономически партньор остава значително предизвикателство.
Оазис на сигурността и възможностите
Глобалният икономически растеж ще бъде изправен пред сериозни затруднения без участието на Китай, предупреждават анализатори. Втората по големина икономика в света от години служи като основен двигател на глобалното развитие, допринасяйки с приблизително 30 процента за световния растеж.
Въпреки нарастващата глобална несигурност китайската икономика продължава да показва стабилни основи и демонстрира силна устойчивост и стабилност, каза Майкъл Би, управляващ партньор на EYGreaterChina Markets, пред агенция „Синхуа“.
„Огромният вътрешен пазар на Китай, подобряващата се бизнес среда и политиките за отваряне с висок стандарт се съчетаха, за да създадат дългосрочна стабилна инвестиционна среда за глобалните предприятия“, добави той.
Китай напредва в отварянето на високи стандарти чрез институционално контрол и спазване на правилата, разпоредбите, управлението и стандартите и ще осигури равно третиране на финансираните от чужбина предприятия в области като достъп до производствени фактори, заявления за лицензи, определяне на стандарти и държавни поръчки.
Далеч от фалшивата доктрина „Всичко, но не Китай“, повече чуждестранни фирми залагат именно на Китай. Страната остава топ дестинация за транснационални инвестиции. Само през 2024 г. в Китай са създадени около 60 000 компании с чуждестранни инвестиции, което е увеличение от 9,9 процента на годишна база. Процентът на възвръщаемост на преките чуждестранни инвестиции в Китай остава на приблизително 9 процента през последните пет години, нареждайки се сред най-високите в света.
Бизнесът вижда нови възможности за растеж именно в Китай, който бързо се развива в световен лидер в иновациите.
През 2024 г. Китай се изкачи до 11-о място в Глобалния индекс на иновациите на Световната организация за интелектуална собственост, като се похвали с впечатляващите 26 от 100-те най-добри научни и технологични клъстера в света – повече от всяка друга страна.
Напредъкът на Китай в изкуствения интелект и други авангардни технологии показаха иновационните способности и пазарния потенциал на местните фирми, като същевременно повишиха доверието на чуждестранните инвеститори в страната.
През 2024 г. реалното усвояване на чуждестранните инвестиции в производството на медицински инструменти и измервателни уреди, професионалните технически услуги и производството на компютри и офис оборудване нараства съответно с 98,7%, 40,8% и 21,9%.
„Продължаващата подкрепа на Китай за високи технологии, нова енергия, дигитална икономика и други сектори ще породи нов кръг от инвестиционни горещи точки, представяйки стратегически възможности, които глобалните инвеститори просто не могат да си позволят да пренебрегнат“, заяви Майкъл Би.