Китай и Виетнам изграждат общност със споделено бъдеще

Ние сме приятелски социалистически съседи, споделящи едни и същи идеали и широки стратегически интереси, написа в статия китайският лидер в навечерието на визитата си в Ханой
На 14 април генералният секретар на ЦК на ККП и председател на КНР СиДзинпин пристигна в Ханой. Това бе първата спирка от обиколката на китайския лидер в съседни страни в региона на Югоизточна Азия, сред които са и Малайзия и Камбоджа.
Визитата в Ханой е по покана на генералния секретар на ЦК на Виетнамската комунистическа партия То Лам и президента на СР Виетнам ЛьонгЧонг.
В навечерието на държавното посещение във Виетнам бе публикувана статия на китайския председател Си Дзинпин, озаглавена „Съмишленици работят заедно в миналото, настоящето и за написването на нова глава в бъдещето“, във виетнамската медия „Нан Дан“ („Народен вестник“).
Вестник „Китай днес“ публикува акценти от статията на китайския лидер, предадена от „Синхуа“ (с незначителни съкращения).
Късната пролет е изпълнена с жизненост. Това ще бъде четвъртото ми посещение в тази красива страна, откакто станах генерален секретар на Централния комитет на Китайската комунистическа партия и президент на Китайската народна република. Очаквам с нетърпение да подновя приятелството си с виетнамските лидери, да обсъдя начини за засилване на сътрудничеството и да изготвя нов план за китайско-виетнамската общност със споделено бъдеще в новата ера.
Китай и Виетнам са приятелски социалистически съседи, споделящи едни и същи идеали и широки стратегически интереси. Дълбокото приятелство между двете партии и двата народа, изковано преди десетилетия, се засилва, докато изследваме социалистически път, подходящ за нашите национални условия, и напредваме в стремежа си към модернизация. Изграждането на китайско-виетнамската общност със споделено бъдеще, което има стратегическо значение, служи на общите интереси на нашите две страни и е благоприятно за мир, стабилност, развитие и просперитет в нашия регион и извън него. Това е в съответствие с тенденциите на историята. И това е изборът на нашите народи.
Известният цитат „Приятелството между Виетнам и Китай е толкова дълбоко, защото сме другари и братя“ е запечатан в общата ни революционна памет.
През последните години генералният секретар Нгуен Фу Чонг (1942 – 2024, бел. ред.), генералният секретар То Лам и други виетнамски лидери и аз се срещахме многократно, насочвайки курса за изграждане на китайско-виетнамска общност със споделено бъдеще. Нашите две партии и две държави поддържат тясно сътрудничество на високо ниво.
Стратегическият диалог „3+3“ по дипломация, отбрана и обществена сигурност между нашите две страни се проведе успешно. Китай и Виетнам заемат сходни позиции по много регионални и международни въпроси и са в тясна координация по тях.
Китай и Виетнам се стремят към по-тясно сътрудничество в областта на промишлеността и веригите за доставки на фона на бавното възстановяване на световната икономика. Китай е най-големият търговски партньор на Виетнам повече от 20 години поред, като общата двустранна търговия надхвърля 260 милиарда щатски долара през 2024 г. Все повече качествени виетнамски селскостопански продукти са достъпни за китайските потребители. Железопътната свързаност и проектът за развитие на интелигентни пристанища непрекъснато се развиват. Слънчевите панели, инсталациите за производство на енергия от отпадъци и други двустранни проекти за чиста енергия увеличиха доставките на електроенергия във Виетнам. МетролиниятаCatLinh-HaDong, построена от китайска компания, прави обществения транспорт в Ханой по-удобен. Допринасяйки за взаимния си успех и стремейки се към общо развитие,
Китай и Виетнам дадоха пример за солидарност и сътрудничество в Глобалния юг.
Китайско-виетнамската общност със споделено бъдеще се развива чрез тесен обмен между хората. Китайски туристи са направили над 3,7 милиона посещения във Виетнам през 2024 г.
Днес глобални, епохални и исторически промени се развиват както никога досега и светът навлезе в нов период на бурна трансформация. Въпреки насрещните ветрове на нарастващия едностранчивост и протекционизъм, китайската икономика се разшири с пет процента през 2024 г., допринасяйки с около 30 процента за световната икономика. Тя остава ключов двигател на световната икономика. Китай ще продължи да предоставя повече възможности на света с високото си отваряне и ще допринася за развитието на всички страни с висококачественото си развитие.
Азия реализира ново издигане в глобалното сътрудничество и развитие. За нова отправна точка към съживяване на целия регион, Азия е изправена както пред безпрецедентни възможности, така и пред предизвикателства. Китай ще осигури приемственост и стабилност на своята дипломация по отношение на отношенията със съседните страни.
Ще останем ангажирани с принципа на приятелство, искреност, взаимнаизгода и приобщаване.
Китай полага всички усилия за изграждане на велика модерна социалистическа държава и постигане на подмладяване на китайската нация, като се стреми към модернизация. Виетнам ще постави началото на нова епоха на национално развитие, насочена към двете цели, определени съответно за стогодишнината на партията и страната.
Трябва да задълбочим стратегическото взаимно доверие и да напреднем в социалистическата кауза. Двете страни трябва да действат по насоките, зададени от техните лидери.
Трябва да продължим взаимноизгодното сътрудничество и да осигурим повече ползи за нашите два народа. Трябва да създадем по-голяма синергия между нашите стратегии за развитие, да приложим добре плана за сътрудничество между двете правителства по инициативата „Един пояс, един път“ и стратегията „Два коридора и един икономически кръг“, както и да изградим повече платформи за икономическо и технологично сътрудничество. Китай е готов да развие сътрудничеството с Виетнам по отношение на трите стандартно-широки железопътни линии в Северен Виетнам и интелигентното пристанище.
Китай приветства повече качествени виетнамски продукти на китайския пазар и насърчава повече китайски предприятия да инвестират и да правят бизнес във Виетнам. Нашите две страни трябва да засилят сътрудничеството си в областта на промишлените и веригите за доставки и да разширят сътрудничеството си в нововъзникващи области като 5G, изкуствен интелект и зелено развитие, за да създадат повече ползи за двата народа.
Трябва да засилим обмена между хората и да изградим по-тесни връзки между нашите народи.
Трябва да засилим многостранното сътрудничество и да насърчаваме просперитета и възраждането на Азия. Тази година се навършват 80 години от победата в Съпротивителната война на китайския народ срещу японската агресия и в Световната антифашистка война, както и 80 години от основаването на Организацията на обединените нации. Двете ни страни трябва твърдо да подкрепят международната система, в центъра на която е ООН, и международния ред, основан на международното право. Трябва да работим заедно с Глобалния юг, за да защитаваме общите интереси на развиващите се страни.
Търговската война и тарифната война няма да доведат до победител, а протекционизмът няма да доведе до никъде.
Нашите две страни трябва решително да защитават многостранната търговска система, стабилните глобални индустриални и вериги за доставки, както и отворената и съвместна международна среда. Трябва да засилим координацията в механизми като сътрудничеството в Източна Азия и сътрудничеството Ланкан – Меконг, за да осигурим повече стабилност за един променящ се и бурен свят и да внесем повече положителна енергия в него.
Трябва правилно да управляваме различията и да защитаваме мира и стабилността в нашия регион.
Трябва да бъдем невъзприемчиви към всякаква намеса, да преодоляваме различията и да разширяваме общите позиции; и да превърнем Южнокитайско море в море на мир, приятелство и сътрудничество. Стоейки на тази нова отправна точка в историята, Китай е готов да работи с Виетнам, за да надгражда върху миналите постижения, да напише нова глава в изграждането на китайско-виетнамската общност със споделено бъдеще и да допринесе още повече за изграждането на общност със споделено бъдеще за човечеството“, написа китайският лидер в навечерието на визитата си във Виетнам, която е част от обиколката в Югоизточна Азия, включваща също Малайзия и Камбоджа.