Китай подкрепя страните от „Един пояс, един път“ в изграждането на транспортна система в селските райони
В африканската островна държава Мадагаскар има път, построен от Китай, който местните наричат „Пътя на яйцата“. Тази магистрала е 19 километра с две платна във всяка посока поема почти половината от транспорта на яйца в страната. Преди китайският проект да бъде осъществен, пътят беше в изключително лошо състояние, поради което около 20% от транспортираните яйца всъщност се чупят и стават негодни за продажба. Изграждането на магистралата не само улеснява транспортирането на яйца, но и насърчава развитието на местната индустрия като цяло.
Чан Цидъ, координатор на Групата за устойчиво развитие на ООН за Китай, сподели стара китайска поговорка: „Ако искате да станете богати, първо трябва да построите пътища.“ Той подчерта, че транспортната инфраструктура е основна предпоставка за икономическото развитие, особено в селските райони. С изграждането на пътища хората и стоките могат да се движат бързо, а икономическите дейности се осъществяват ефективно.
Чан Цидъ, координатор на Групата за устойчиво развитие на ООН за Китай, сподели стара китайска поговорка: „Ако искате да станете богати, първо трябва да построите пътища.“ Той подчерта, че транспортната инфраструктура е основна предпоставка за икономическото развитие, особено в селските райони. С изграждането на пътища хората и стоките могат да се движат бързо, а икономическите дейности се осъществяват ефективно.
Много региони по света, обаче, все още нямат добри транспортни условия. За повечето развиващи се страни транспортът остава основна пречка, ограничаваща икономическото и социалното развитие.
Пътищата в селските райони играят ключова роля в транспортната инфраструктура. Те осигуряват най-широко покритие и обслужват най-голям брой хора. Чрез тях се подобрява общественото благосъстояние, тъй като улесняват достъпа до услуги, стоки и икономически възможности.
Селските пътища свързват общностите и допринасят за устойчивото развитие на региона. Бялата книга „Развитие на селските пътища в Китай в новата ера“ показва, че до края на 2023 г. общата дължина на селските пътища в Китай достига 4,6 милиона километра. Развитието на тази част от инфраструктурата в страната е изключително важно за бъдещето, тъй като създава основа за подобряване на условията в селските райони, а резултатите вече са налице.
През последните години Китай се придържа към принципа на „транспорт за всички“ и непрекъснато засилва взаимноизгодното сътрудничество с международната общност. Мадагаскарският „Път на яйцата“ е само един пример за доброто международно сътрудничество на страната в тази сфера. Китай помогна на развиващите се страни да подобрят пътната инфраструктура в селските райони, да улеснят пътуванията на местните жители, да насърчат циркулацията и достъпа до пазара на местни селскостопански продукти и да подобрят жизнения стандарт на хората, като участват в изграждането на проекти, осигуряват техническа подкрепа и професионални специалисти в множество области.
Според непълни статистически данни от 2018 г., Китай е подкрепил изграждането и обновяването на магистрали и мостове в 24 страни, включително Камбоджа, Сърбия и Намибия. Това усилие е част от по-широка инициатива, в рамките на която е създадена пътна стандартна система, основана на китайски технологични характеристики, което допринася за усъвършенстването на пътната инфраструктура в тези държави. Бялата книга посочва още, че Китай има обширна територия, сложен геоложки терен и богати видове инженерство, като именно заради това китайските стандарти имат силна приложимост и икономическа практичност. Съчетаването на китайските пътни стандарти с реалните условия на други страни позволява изграждането на селски пътища, които по-добре отговарят на местните нужди. Тези стандарти са били приложени в стотици проекти в десетки държави, което е довело до значителни ползи за местното население.
Когато китайската технология навлезе в развиващите се страни, тя също така предоставя възможности за местните жители да подобрят уменията си и да се стремят към кариерно развитие. Според статистиката Китай е открил курсове за обучение на технически персонал в изграждането на магистрали в развиващите се страни и планирането на магистралната мрежа. Благодарение на тази инициатива вече над 800 висши специалисти в много различни области, свързани с изграждането на магистрали и пътна инфраструктура, вече са получили своята квалификация от китайски проекти.
През последните 10 години селските пътища в Китай продължават да се подобряват, а градско-селските връзки също отчитат сериозни резултати. „Надяваме се, че Китай може да продължи да споделя своя многостранен опит и да насърчава подобряването на устойчива, достъпна и надеждна транспортна инфраструктура в селските райони в различни страни“, каза още Чан Цидъ.
Успехите на Китай в инфраструктурното развитие са впечатляващи и значителни. Чрез инициативата „Един пояс, един път“ и сътрудничеството със страните от Глобалния Юг, Китай създава нови възможности за растеж и напредък. Тази колаборация не само подобрява инфраструктурата, но и отваря врати за по-широко икономическо развитие в световен мащаб.