Китай представи пет предложения за правилно уреждане на иранския ядрен проблем

Китайският външен министър Уан И представи пет предложения от Китай за правилно уреждане на иранския ядрен проблем по време на среща със заместник-министрите на външните работи на Русия и Иран Сергей Рябков и КаземГарибабади на 14 март в Пекин.
Уан И, който също е член на Политбюро на Централния комитет на ККП, каза, че Китай винаги е бил ангажиран с мирно разрешаване на спорове чрез политически и дипломатически средства и се противопоставя на използването на сила и незаконни санкции.
Той добави, че всички страни трябва да се придържат към концепцията за обща, всеобхватна, съвместна и устойчива сигурност, да работят активно за създаване на условия за възобновяване на диалога и преговорите и да се въздържат от действия, които могат да ескалират ситуацията.
Китай последователно се застъпва за баланс между права и задължения и възприема цялостен подход към целите за неразпространение на ядрено оръжие и използване на ядрената енергия за мирни цели, отбеляза Уан И.
Китайският външен министър изтъкна, че Техеран трябва да продължи да изпълнява ангажимента си да не разработва ядрени оръжия, а всички останали страни трябва напълно да зачитат правото на Иран като страна по Договора за неразпространение на ядрено оръжие за мирно използване на ядрената енергия.
Според него Китай последователно е подкрепял Съвместния всеобхватен план за действие (JCPOA) като основа за постигане на нов консенсус.
Китай очаква всички страни да се движат в същата посока и да възобновят диалога и преговорите възможно най-скоро, каза Уан и добави, че Съединените щати трябва да покажат политическа искреност и да се върнат към преговорите възможно най-скоро.
Китай твърдо се ангажира с напредването на сътрудничеството чрез диалог и се противопоставя на насилствената намеса на Съвета за сигурност на ООН.
Според него в настоящата ситуация прибързаната намеса на Съвета за сигурност на ООН няма да помогне за изграждането на доверие или разрешаването на различията между засегнатите страни. Стартирането на механизма за „бързо възстановяване на санкциите“ би обезсилило многогодишните дипломатически усилия, така че трябва да се подхожда с повишено внимание, отбеляза ръководителят на китайското външно министерство.
Китай продължава да се придържа към поетапния и реципрочен подход и се стреми да постигне консенсус чрез консултации, добави Уан И.
„Историята е доказала, че така наречените действия от позицията на силата няма да помогнат да се намери ключът към решаването на сложни проблеми“, подчерта ръководителят на китайското външно министерство.
„Само като се придържаме към духа на взаимно уважение, можем да намерим общ знаменател, който отчита разумните опасения на всички страни и да постигнем решение, което отговаря на очакванията на международната общност“, каза китайският дипломат.
Уан И също така увери, че Китай, като постоянен член на Съвета за сигурност на ООН и участник в JCPOA, ще поддържа комуникация и координация с всички заинтересовани страни, активно ще насърчава преговорите за каузата на мира и ще играе конструктивна роля за осигуряване на ранно възобновяване на преговорите.