Китай разширява международното сътрудничество в космонавтиката

Към декември миналата година Китай е подписал близо 200 междуправителствени споразумения за космическо сътрудничество с повече от 50 държави и международни организации. Те обхващат наблюдение на Земята, изследване на дълбокия Космос, разработване на сателити, изследване на Луната, човешки космически полет и други области, съобщава People‘sDaily онлайн.
Сателитът Egypt-2 е знаков проект между Китай и Египет в рамките на съвместното изграждане на „Един пояс, един път“ и задълбочено сътрудничество в областта на високите космически технологии. Успешното му изстрелване на 4 декември 2023 г. направи Египет първата африканска страна, която има пълен цикъл на сглобяване и тестване на сателит.
Сателитът предоставя изображения с висока разделителна способност за градско планиране, наблюдение на земята и културите и управление на водите, според Шериф Седки, ръководител на Египетската космическа агенция. Тамер Талал, главният дизайнер на проекта от египетска страна, подчерта, че сътрудничеството с Китай не само допринася за бързия растеж на космическата индустрия на Египет, но също така насърчава развитието на космическите технологии в целия африкански континент.
Китайско-бразилското космическо сътрудничество също напредна значително.
Китайско-бразилският проектът за сателитно наблюдение на Земята, стартиран през 1988 г., е реализирал със съвместни усилия шест сателита. Повече от 30 години данните от тези сателити се използват широко в различни области, включително природни ресурси, селско стопанство, управление на водите, опазване на околната среда и управление на бедствия. Миналия април, когато Южна Бразилия беше засегната от тежки наводнения, два от тези сателити изиграха важна роля в наблюдението на наводненията и оценката на щетите.
Освен това сателитът 04A е в състояние незабавно да открие дори изолирани и дребно мащабни случаи на незаконно обезлесяване.
„Съвместният китайско-бразилски сателитен проект играе решаваща роля в ограничаването на незаконното обезлесяване в Амазонка“, каза бразилският министър на науката, технологиите и иновациите Лусиана Сантос.
Китай също си сътрудничи с Пакистан в изследването на Луната. През май 2024 г. беше изстрелян първият пакистански лунен сателит, разработен съвместно от Пакистанския институт за космически технологии (IST) и Шанхайския транспортен университет (ShanghaiJiaotongUniversity). Сателитът отиде до Луната заедно с китайската лунна сонда „Чанъ-6“ и успешно навлезе в орбита, предавайки данни на Земята.
През последните години сателитите, разработени съвместно между Китай и Пакистан, допринесоха значително в различни области, допринасяйки за подобряването на живота на хората в страната. Професор Камар-ул-Ислам от IST отбеляза, че Пакистан високо цени сътрудничеството с Китай в космическия сектор и че изследването на Луната е най-новото постижение на тясното сътрудничество между двете страни в тази област. „Със задълбочаването на китайско-пакистанското космическо сътрудничество ще имаме шанса да оставим своя отпечатък на Луната“, изтъкна пакистанският професор.