Китай ще засили развитието на офшорната вятърна енергия
Китай предприема активни стъпки за изграждане на пълна индустриална верига за офшорна вятърна енергия, която ще донесе ползи за всички участници. Това ще бъде постигнато главно чрез подкрепа на иновациите и сътрудничеството между предприятията за подобряване на конкурентоспособността, стимулиране на технологични пробиви и изграждане на устойчива екосистема.
Офшорната вятърна енергия представлява нова граница в световната надпревара за напреднали енергийни технологии. Поставянето на офшорни вятърни турбини в морето осигурява значителен потенциал за чиста и устойчива енергия, като и стимулира иновации в областта на инженерството и устойчивото строителство.
Според Шу Инбяо, президент на Китайското дружество по електротехника и академик към Китайската академия на инженерните науки, този сектор е от съществено значение за икономическото развитие и морската мощ на страната. Той подчерта необходимостта от координация между компаниите в сектора, които трябва да обединят усилията си за съвместно развитие. „Компаниите трябва да използват предимствата си, за да се допълват взаимно, и да търсят взаимноизгодно сътрудничество,“ заяви Шу на конференция за интегриране на модерните индустриални вериги за офшорна вятърна енергия в Бейхай, Гуанси-джуанския автономен регион, проведена на 16 ноември. Той призова за създаването на алианс за офшорна вятърна енергия, който да се фокусира върху преодоляването на техническите пречки и оптимизацията на индустриалната структура.
Под мотото „Иновации и интеграция: Стимулиране на висококачественото развитие на веригата за офшорна вятърна енергия в Китай“ конференцията в Бейхай събра лидери на индустрията. Целта беше да се засили сътрудничеството между големи и малки предприятия и да се повиши конкурентоспособността устойчивостта на сектора. В рамките на събитието 34 компании, сред които ChinaThreeGorgesRenewables, Goldwind и NingboOrient Group, подписаха споразумения за сътрудничество.
„Опитът доказва, че интеграцията на индустриалната верига е ключът както към миналите ни успехи, така и към бъдещето“, заяви Лиу Уейпин, председател на борда на корпорацията China Three Gorges. Групата ще продължи да засилва индустриалното лидерство чрез широкомащабно развитие, да подобрява иновациите чрез технологични пробиви и да укрепва синергията чрез интегрирано развитие. Тя също така ще работи в тясно сътрудничество с предприятията нагоре и надолу по веригата за създаване на нови механизми, изграждане на солидни основи и създаване на процъфтяваща екосистема за споделен растеж и иновации
През последните години Китай постига значителен напредък в развитието на офшорната вятърна енергия. Според данни на Националната енергийна администрация кумулативният инсталиран капацитет е нараснал от под 5 милиона киловата през 2018 г. до 37,7 милиона киловата през 2023 г., което представлява около половината от общия глобален капацитет.
Бързото развитие на вятърната енергия от разположени в морето инсталации е жизненоважна стъпка в изграждането на нова енергийна система, насърчаването на интеграцията по индустриалната верига и прехода към по-чиста енергийна структура.
Той също така играе ключова роля за осигуряване на енергийна независимост и безопасност, коментира ДжуанШусин, генерален секретар на Комисията за надзор и управление на държавните активи към Държавния съвет. Той подчерта, че Гуанси може да се похвали с уникални географски предимства и значителен потенциал за развитие на интегрирана енергийна и морска икономика. „Чрез култивиране на нововъзникващи индустрии като възобновяема енергия, електронна информация, производство на нови материали и оборудване, ние се стремим да привлечем предприятия нагоре и надолу по веригата, които да се групират в Гуанси и да се ангажират с пазарите на АСЕАН“, каза Лиу Нин, партиен секретар на Гуанси-джуанския автономен регион.
ChinaThreeGorgesCorp също планира да инвестира в проекти в региона и да развива висококачествени офшорни проекти, като целта е Гуанси да се превърне в център за иновации и инвестиции не само в Китай, но и за пазарите на АСЕАН. Според компанията, активиране на потенциала на „синята икономика“ ще позиционира Гуанси като център за инвестиции и иновации в офшорната вятърна енергия не само в Китай, но и за пазарите на АСЕАН.