Китайската модернизация създава нова форма на човешки напредък с глобално значение
На Форума за глобални южни медии и мозъчни тръстове, проведен в Сао Пауло, Бразилия, беше публикуван доклад, озаглавен „Нов модел за човешкия напредък и неговото глобално значение“. Създаден от водещи мозъчни тръстове към Централния институт за партийна история и литературни изследвания и новинарската агенция Синхуа, докладът дава цялостен анализ на отделните значения, практики и световно значение на китайската модернизация, демонстрираща нова рамка за човешкия прогрес.
Новата форма на човешки напредък, оформена от китайската модернизация, отразява ангажимента на Китай да се справи с неотложните предизвикателства пред човечеството през 21-ви век, посочва агенция Синхуа в коментар на тази важна тема. По-нататък в публикацията се посочва: В момента промените с историческо значение в целия свят са поставили човечеството на критичен кръстопът. Въпросите „Какво не е наред с нашия свят?“ и „Какво трябва да направим по въпроса?“ изискват незабавни отговори, тъй като те засягат бъдещето на човечеството.
В отговор Комунистическата партия на Китай (ККП) поведе китайския народ в насърчаването на балансирано развитие в материални, политически, културни, социални и екологични измерения. Този нов път на китайска модернизация допринася за премахване на дефицитите в глобалното управление, доверието, мира и развитието, предлагайки визия за глобален мир и по-светло бъдеще за човешката цивилизация.
Новата форма на човешки напредък, възникваща от китайската модернизация, ще промени фундаментално глобалния пейзаж на модернизацията. С повече от 1,4 милиарда души, които се движат колективно към модернизация, надминавайки общото население на настоящите развити нации, Китай дава исторически принос за глобалната модернизация.
Нещо повече, новата форма на човешки напредък, възникваща от китайската модернизация, проправя пътека за страните от Глобалния юг в стремежа им към модернизация. Постигането на модернизация е споделен стремеж сред хората по целия свят и неотложен въпрос, който страните от Глобалния юг трябва да решат.
Модернизацията не е равно на копиране на западните модели, а и опитът на някои развиващи се страни, които се опитват да ги следват, често води до неуспехи. Модернизацията на страните от Глобалния юг по същество се състои в намирането на пътища за развитие, подходящи за техните уникални национални реалности и в съответствие със законите, управляващи развитието на човешкото общество. Китай разработи модел на модернизация, вкоренен в собствения му контекст, създавайки нов модел за човешки напредък.
Този път въплъщава уникални възгледи за света, ценностите, историята, цивилизацията, демокрацията и екологията, представлявайки голяма иновация в модернизационната теория и практика. То изпраща ясно послание към света: в никакъв случай не съществува единственият път към модернизацията и човешкият напредък ще продължи.
Стоейки на кръстопът в стремежа си към модернизация, народите по света имат множество възможности за избор. Има повече от един път към модернизацията и с правилната посока и постоянни усилия повече страни могат да го направят.
Наистина, все по-голям брой страни проучват собствените си пътища към модернизация, предвиждайки още по-ярка форма на човешки напредък. Новата форма на човешки напредък, възникваща от китайската модернизация, служи като ценно вдъхновение за останалия свят.