Китайският културен център в София презентира активно китайския туризъм
През 2024 г. Китайският културен център (ККЦ) в София се очерта като един от основните фактори за разширяване и задълбочаване на активната туристическа дейност между нашата страна и Китай. Директорът на центъра г-н Хон Хай подчертава, че сътрудничеството между България и Китай в областта на културния туризъм е един от главните приоритети в тяхната дейност. През тази година работата в това направление е получила още по-широко развитие и центърът чертае нови жалони на дружбата между нашите две страни.
Една китайска мъдрост гласи: „По-добре веднъж да видиш, отколкото сто пъти да чуеш“. А Китай е една от най-интересните туристически дестинации в света, известна със своята хилядолетна история, неповторими традиции и бурно културно и икономическо развитие в настоящето. Той има какво да покаже на хилядите приятели и туристи. Затова Китайският културен център в София полага големи усилия за разширяване и задълбочаване на българо-китайските туристически връзки с желанието повече български приятели да посетят Китай. През тази година са организирани редица мащабни инициативи.
Участие в международни туристически изложения
Международното туристическо изложение Holiday & SPA. Успешно е проведена българската конференция за специална промоция на китайския туризъм с марката “Нихао! Китай” в рамките на 40-ото международно туристическо изложение Holiday & Spa, на което София бе домакин от 13 до 15 март т. г. Това е едно от най-големите туристически изложения в България, чийто домакин е Министерството на туризма. Тази година в него вземат участие 140 изложители от 13 държави, привличайки над 20 000 любители на пътуванията и професионалисти в туристическата индустрия.
Китайският културен център участва активно в тази международна проява. Съвместно с Balkan International Travel, China Travel Service и China International Travel Service представя логото за промоция на чуждестранния туризъм „Нихао! Китай”. Промотирани са висококачествени туристически проекти на Китай и брошури за атракции, както и високотехнологични и творчески продукти, които представят очарованието на съвременната китайска култура. Със специална анкета е проучено мнението на участниците относно китайския туризъм за подобряване на качеството му.
На специална конференцията, проведена на 15 март, директорът на Китайския културен център г-н Хон Хай покани всички на едно незабравимо пътуване до Китай. Туристическата агенция “Бохемия” и ККЦ представят ресурсите на шест основни китайски туристически дестинации – Пекин, Шанхай, Съчуан, Шънси и Джъдзян. Интерес предизвиква и интерактивната сесия с награди за публиката.
Туристическо изложение „Уикенд туризъм“ в Русе
Китайският културен център участва активно в 19-ото туристическо изложение „Уикенд туризъм“ в Русе, което се провежда в периода 16 – 18 май. Най-значимото туристическо събитие в Дунавския регион събира професионалисти от туристическия бранш и съпътстващи го дейности. Празничната програма при откриването му започна с изпълнение на китайски традиционен танц от танцьори от Класна стая „Конфуций“ към Институт „Конфуций“ – София, при Русенския университет „Ангел Кънчев“. А първата проява от деловата програма е на Китайския културен център, който прави презентация на провинция Ляонин. Красивите природни забележителности, културните обекти и туристическите възможности, които тя предлага, предизвиква широк интерес у многобройните присъстващи.
7-и международен фестивал на киселото мляко в България, село Момчиловци. Китайският културен център в София участва в 7-ия международен фестивал на киселото мляко в България, в периода 30 август – 1 септември в село Момчиловци. Това събитие за културен туризъм, започнало през 2015 г., популяризира традиционното приятелство между Китай и България и влива нова жизненост в културния и туристическия обмен между тях. На китайския павилион са показани разнообразни културни продукти, туристически материали и пътеводители за дигитални плащания. Млади китайски изпълнители участват в културната програма.
Посещение на български туристически групи в Китай
Българска туристическа група, познавателен тур „Здравей, Китай“, 25 – 27 октомври. Не може да не се подчертае изключителната активност на ККЦ тази година за задълбочаване на туристическия обмен между Китай и България. Една от мащабните прояви на центъра е участието на българска група в организирания опознавателен тур за туристически агенти от страните в Централна и Източна Европа „Здравей, Китай!“. Групата участва в културно-туристическото експо „Пътят на коприната“ в Нинбо, както и в редица други събития. По време на експото те представят в павилиона на ККЦ дългогодишната традиция на киселото мляко и богатите възможности за отдих и туризъм в България. Групата посещава множество забележителности в Нинбо, Худжоу и Шанхай. Пътуването на българската туристическа група „Здравей, Китай!“ завърши успешно на 30 октомври с кратко тържество в Китайския културен център в София.
Българска туристическа група, познавателен тур „Здравей, Китай“, 22 – 28 ноември
Китайският културен център организира и българската група, участвала в опознавателния тур за туристически агенти от страните в Централна и Източна Европа „Здравей, Китай!“, която взе участие в Китайското международно туристическо изложение 2024, Шанхайската международна туристическа борса за 2024 г., посещава ключови туристически дестинации като Сиан и Нинбо и активно участва в презентацията „Нинбо – град на радостта“.
Представяне на китайски провинции
Провинция Хайнан
На 17 май в Китайския културен център в София при голям интерес са проведени изложбата за нематериално културно наследство на провинция Хайнан и конференция за насърчаване на културния туризъм.
Събитието е организирано съвместно от Департамента по туризъм, култура, радио, телевизия и спорт на провинция Хайнан и Китайския културен център в София. Присъстват специална делегация от Хайнан и много официални гости.
Проведена бе дискусия с представители на българската асоциация „Един пояс и един път” и Българо-китайската търговска камара. Провинция Хайнан прилага безвизова политика за пътници от 59 държави.
Директорът на Китайския културен център г-н Хон Хай е уверен, че Хайнан, като най-южната провинция в Китай и втория по големина остров в страната, ще привлича огромен брой туристи.
Провинция Цинхай
На 28 юни в Китайския културен център в София е проведена специална презентация на културния туризъм и националните паркове на провинция Цинхай, организирана от Отдела за култура и туризъм на провинция Цинхай и Китайския културен център в София. Събитието привлича официални гости и близо сто участници от китайските и българските културни, туристически, медицински и медийни среди.
Ду Кай, директор на библиотеката на провинция Цинхай, живописно представя културните и туристическите ресурси на Цинхай и уникалната привлекателност на националните паркове.
Фотоизложбата „Величествената красота на Цинхай: планини и води“ и изложбата на нематериалното културно наследство и културата на китайската и тибетската медицина показват уникалната културна и природна привлекателност на Цинхай.
Експертите по китайска тибетска медицина от делегацията на Цинхай представят основните теории на традиционната медицина и провеждат обмен с местни специалисти по китайска медицина. Специално поканеният известен китайски калиграф Гуо Чунсин демонстрира уменията си на живо.
Провинция Хъбей
Под мотото „Толкова близо, толкова красиво – Добре дошли в Хъбей“ преминава презентацията на провинция Хъбей, първата изява на ККЦ, след като Китай въведе едностранната безвизова политика. Събитието е организирано на 4 декември от Отдела за култура и туризъм на провинция Хъбей, Китайският културен център в София и Институт „Конфуций“, София. След поздравленията в официалната част последва презентация на природните забележителности, туристически маршрути и културните традиции на Хъбей.
Въпреки че показва само малка част от уникалните пейзажи и културното богатство на провинцията, тя очарова присъстващите. В рамките на събитието се състои и официалното откриване на Центъра за популяризиране на културата и туризма на Хъбей в София. Уникален е акробатичният спектакъл на трупата от Хъбей, златен медалист на 11-ия международен фестивал на акробатичното изкуство и сребърен медалист на 29-ия международен цирков фестивал в Париж.
Политическа промоции
Публикуване на Наръчник за улеснения при плащания за чужденци. През март тази година ККЦ публикува Наръчникът за разплащанията в Китай, който е промотиран чрез социалните мрежи и се раздава на гости по време на събития. Целта му е да информира за новите варианти при разплащания в Китай, включително свързването на международни банкови карти с мобилни приложения за плащане като WeChat и Alipay.
Популяризиране на китайската едностранна безвизова политика. Важен акцент в дейността на ККЦ след 30 ноември т. г. е популяризирането на едностранната безвизова политика на Китай, която вече е в сила и включва 38 държави, сред които и България. Тя позволява до 30-дневен престой за бизнес, туризъм, посещения на роднини, други дейности и така съдейства за стимулиране на сътрудничеството във всички област, като на едно от първите места е културно-туристическият обмен.
Красимира Иванова