Красивата реалност на приятелството
„Толкова близо, толкова красиво – Добре дошли в Хъбей“ – под това вдъхновяващо мото се проведе първата мащабна инициатива в София, след като Китай въведе едностранната безвизова политика. Събитието бе организирано на 4 декември от Отдела за култура и туризъм на провинция Хъбей, Китайския културен център – София, и Институт „Конфуций“ – София.
Преди началото на събитието делегацията от Хъбей и директорът на Китайския културен център г-н Хон Хай проведоха срещи с представители на българското правителство и местни туристически агенции, на които бяха обсъдени перспективите за развитие на туристическите връзки между двете страни.
Основното събитие за промотиране на провинция Хъбей като културна и туристическа дестинация се проведе в многофункционалната зала на Институт „Конфуций“, която бе препълнена от български приятели на Китай. Близо 200 бяха представителите на културните и туристическите среди на двете страни – граждани, университетски преподаватели, учители, ученици, студенти, журналисти и родители на най-малките участници в срещата, деца от началния курс, изучаващи китайски език. Оживлението и разговорите в залата преди началото на официалната част изразяваха общото желание на присъстващите да научат повече за културните и туристическите забележителности на провинция Хъбей и за новите безвизови условия, които Китай предоставя на България за пътуване и туризъм.
Навременна и успешна се оказа инициативата на Отдела за култура и туризъм на провинция Хъбей първи да организират със съдействието на Китайския културен център – София, среща в България на представителна група от Хъбей, за да покажат на българските си приятели какво може да им предложи за културен туризъм и почивка един от най-красивите китайски региони.
В своето поздравление ръководителят на делегацията г-н Ли Синдзие, заместник-директор на Отдела за култура и туризъм на провинция Хъбей, покани всички да посетят провинция Хъбей и лично да усетят нейния уникален чар. Той припомни китайската мъдрост „По-добре веднъж да видиш, отколкото сто пъти да чуеш“ и подчерта, че богатите природни и културни ресурси на Хъбей предоставят големи възможности за сътрудничество в областта на културата и туризма между Китай и България. Изрази увереност, че в бъдеще предстои активна дейност, съпътствана от много съвместни инициативи.
Г-жа Ива Трифонова, съветник в Министерството на туризма, прочете поздравително писмо от името на министъра на туризма на България Евтим Милошев. В него бе изтъкнато, че културата и туризмът са важен мост за сътрудничество между двете страни, а настоящото събитие ще задълбочи приятелските отношения и ще разшири перспективите за културен и туристически обмен.
В приветствието си културният съветник към посолството на Китай в София г-н Гуан Син сърдечно поздрави делегацията от провинция Хъбей и разказа лични спомени и впечатления за природните красоти и гостоприемството на хората там. Той покани повече български приятели да се запознаят с Хъбей, с нейната уникална природа и културни традиции.
Директорът на Китайския културен център в София г-н Хон Хай подчерта, че делегацията от Хъбей е първата, която посещава България след въвеждането на новата безвизова политика.
Той изрази своята увереност, че в бъдеще двустранните отношения между България и Китай и сътрудничеството в областта на културата и туризма между двете страни ще получат още по-широко развитие.
Д-р Мартин Захариев, заместник-председател на Националния борд по туризъм, говори за посещенията си в Китай – участието в Шанхайския туристически панаир за 2024 година, събитията „Здравей, Китай“ и туристическата презентация в Нинбо. Той сподели чудесните впечатления, с които е останал от сърдечното гостоприемство и добрата организация. Специална благодарност изрази към Китайския културен център за усилията и подкрепата, които оказва за разширяване и задълбочаване на българо-китайския туристически обмен.
След официалната част последва презентация на природните дадености, туристическите маршрути и културните забележителности на провинция Хъбей. Въпреки че показа само малка част от уникалните пейзажи и културното богатство на Хъбей, тя очарова присъстващите и подсили желанието им за бъдещи пътувания и контакти.
Специално внимание бе отделено на разясняването на серията от политики, обявени от Отдела за култура и туризъм на провинция Хъбей, свързани с развитието на туристическата дейност. През последните години с цел да се стимулира активността на туристическите агенции за разширяване на туристическия пазар в провинция Хъбей са приети „Временни мерки за награждаване и субсидиране на туристическите агенции за привличане на туристи“. Те включват редица благоприятни политики за туристическите агенции като парични награди, транспортни субсидии, субсидии за настаняване на туристи и др.
Това подпомага туристическите агенции и осигурява по-разнообразни и икономически изгодни туристически продукти.
В рамките на събитието се състоя и официалното откриване на „Център за популяризиране на културата и туризма на Хъбей“ в София. Ръководителят на делегацията г-н Ли Синдзие, заместник-директор на Отдела за култура и туризъм на провинция Хъбей, подчерта, че с дейността си центърът ще работи за засилване популярността на културния и туристически потенциал на провинция Хъбей в България. Той ще служи като мост между Хъбей и България, ще засили комуникацията между двата народа и ще задълбочи приятелството им.
Срещата продължи неочаквано вълнуващо. Соло изпълнение на традиционния музикален инструмент суона направи всички подвластни на неповторимия чар на традициите.
Това бе въведение към едно уникално акробатично шоу, което предизвика искреното възхищение на присъстващите. Хъбей се слави като люлката на акробатичното изкуство в Китай.
Представени бяха майсторските изпълнения на доаболо и барабани, дамските стилизирани изпълнения под нежната мелодия на музикалния инструмент гуджън, грациозното акробатично изпълнение „Въртене на чинии“, последвано от другото поетично и живописно изпълнение „Въртене на чадъри“. Високото признание за изключителния професионализъм и майсторство на трупата са престижните награди – златен медал на 11-ия международен фестивал на акробатичното изкуство в Удзяо, Китай и сребърен медал на 29-ия международен цирков фестивал „Завтра“ в Париж, Франция.
Гостуването на делегацията от Хъбей се превърна в нова отправна точка за културен обмен и туристическо сътрудничество между Китай и България.
Красимира Иванова