Кристиан Вигенин се срещна с ключови европейски организации в сферата на екологията и бизнеса
Срещите са със Системи за улавяне на въглерод, с Европейската асоциация за биогаз и с Европейската асоциация на продуцентите – и трите теми са важни за България и могат да създадат възможности за българската индустрия, категоричен е евродепутатът социалист
Зная, че вниманието днес е към правителството, но искам да информирам за три срещи, които проведох във вторник в Европарламента: със Системи за улавяне на въглерод Европа (CCS Europe), Асоциацията на продуцентите на кино и телевизия EUROCINEMA, както и Европейската асоциация за биогаз (ЕВА). И трите теми са важни за България и могат да създадат възможности за българската индустрия.Това написа в своята официална страница във Фейсбук евродепутатът Кристиан Вигенин – заместник-председател на НС на БСП и част от Прогресивния алианс на социалистите и демократите в ЕП.
Вигенин допълни:
Проведох среща с директора на CCS Europe – организация, която развива и промотира системите за улавяне на въглерод (CCS). Докато Европейският съюз се стреми да постигне въглеродна неутралност до 2050 г., системите за улавяне на въглерод представляват интересна възможност. Тези иновативни технологии улавят CO₂ емисиите от индустриални процеси, предотвратявайки тяхното навлизане в атмосферата и ги складират в хранилища под налягане, по подобие на природния газ.
Тези системи могат да бъдат от съществено значение за декарбонизация на трудни за преход сектори: индустрии като производство на цимент, стомана и химикали. CCS предлага практично решение за намаляване на техния въглероден отпечатък.
В допълнение, разработването и внедряването на CCS може да насърчи технологични иновации, да създаде зелени работни места и да позиционира ЕС като лидер в устойчивите решения.
За да се използва напълно потенциалът на CCS, са необходими повече инвестиции в развойна и научна дейност, развитие на инфраструктурата и подкрепа чрез конкретни политики и финансиране – необходим е стимул за индустрията да инвестира в такива системи.
Проведох среща с EUROCINEMA – Асоциация на продуцентите на кино и телевизия.
Заедно обсъдихме все по-актуалния въпрос за нарушаването на авторските права при използването на изкуствен интелект. Необходимо е да се намери решение, чрез прилагането на Акта за изкуствен интелект и съществуващото законодателство за авторското право, което да позволи на създателите и носителите на права да упражняват и защитават произведенията си от обучените AI модели.
Основен акцент в дискусията беше и Европейския акт за свобода на медиите (EMFA), който ще окаже въздействие и върху производството и разпространението на аудиовизуално съдържание.
Въпреки огромната конкуренция на мегаплатформите за филмово съдържание отвъд океана, европейската филмова и телевизионна продукция продължава да се развива и да предлага качествено съдържание.
Срещнах се с представители на Европейската асоциация за биогаз (EBA), за да обсъдим трансформиращия потенциал на биогаза и биометана за България и Европейския съюз като цяло. Разговаряхме как подобни решения за възобновяема енергия могат да играят ключова роля за постигане на климатична неутралност, укрепване на енергийната сигурност и създаване на устойчиви икономически възможности.
Биогазът и биометанът са част от постоянно растящ сектор, който предлага ефективна и устойчива алтернатива на фосилните горива. Те използват органични суровини като хранителни и животински отпадъци, индустриални остатъци и други, трансформирайки ги в енергия с висока добавена стойност.
Смятам, че трябва да се обърне особено внимание на развитието на инфраструктурата за биогаз и на политиките за интегриране на възобновяемия газ в нашите енергийни системи. Тази посока може да бъде ключова за постигането на устойчиво и енергийно независимо бъдеще за България и Европа.