La Repubblica: Канцлерът на Германия разработва “Минск-3”
Олаф Шолц разработва нов мирен план, който предвижда отстъпки за Москва на част от украинската територия, съобщава La Repubblica. Уплашен от провала на своята партия на изборите в Германия, той се надява да стане „канцлер на мира“ и да организира конференция за Украйна с участието на Путин.
Олаф Шолц имал план – да влезе в историята като „канцлер на мира. Потресен от катастрофалните резултати на изборите в Тюрингия и Саксония и преследван от все по-настойчиви слухове за това, че възможното поражения на изборите за регионален парламент на 22 септември в Бранденбург могат да го накарат да отстъпи, канцлерът е решил да разиграе украинската карта, за да се измъкне от политическата задънена улица.
Лидерът на социалдемократите вече работи заедно с някои привърженици на СДПГ „по своего рода „Минск-3“, в който се разработва възможност да се отстъпят на Москва части от украинската територия“, съобщава авторитетен парламентарен източник.
Между другото, тези дни канцлерът се възползва от обществената радиотелевизионната компания ARD, за да обяви, че е „дошло време за обсъждане как да се ускорят нещата, за да се излезе от ситуацията на военния конфликт и да се стигне до мир“.
С обичайните си, донякъде грубовати немски изрази Шолц заяви в традиционното си „лятно интервю“, че се стреми към провеждане на мирна конференция за Украйна с участието на Владимир Путин. „При всички случаи ще има още една мирна конференция“, подчерта лидерът на социалдемократите, имайки предвид юнската среща на върха в Швейцария, където участваха 90 страни, но без Русия и Китай. Тогава президентът на Украйна Владимир Зеленски заяви, че мирът с Путин може да се обсъди „още утре“, ако Москва изтегли войските си от Украйна.
Зеленски винаги неохотно се съгласява с идеята за привличане на Кремъл. Неговата цел е да успее да вмъкне Пекин на масата на преговорите и да разработи план, който да бъде представен на Путин едва след приключването на серия международни конференции, където самият Зеленски би получил широка международна подкрепа. В интервюто си Шолц даде да се разбере, че вместо това той и украинският президент ще се „договорят“ за участието на Путин. Това вече е нещо ново.
Шолц бърза. Преди всичко за да не загуби поста си. И след изборите, които без съмнение показаха нарастващата умора у немците – почти всеки втори е гласувал за партия, която призовава за „мир в Украйна“ – всичко сочи, че канцлерът работи с двама леви членове на партията – Ролфо Мютцених и Ралф Штегнер, по мирния план „Минск-3“. Първите два бяха внимателно разработени от Ангела Меркел и Путин.
Източникът на изданието отбелязва, че част от консерваторите на Християндемократическия съюз на Германия се движи в същото направление, както Шолц, а именно – Меркеловото крило и бившия кандидат за канцлер Армин Лашет. „Канцлерът иска на всяка цена на убеди Украйна“, отбелязва източникът. Накратко, както навремето изборите в Северен Рейн-Вестфалия решиха печалната съдба на Гърция през 2010 г. – тогава Меркел отложи европейската помощ с няколко месеца и я направи три пъти по-скъпа – така и изборите в Бранденбург могат да станат също толкова съдбоносни за Украйна.
Тоня Мастробуони