Манолова: Предлагаме закон „Антиспекула“ – замразяване на цените 6 месеца преди и 6 месеца след влизането в еврозоната

Ще изчакаме конвергентния доклад и ще внесем законопроект „Антиспекула“ – Предлагаме замразяване на цените 6 месеца преди и 6 месеца след влизането в еврозоната, за да защитим българските граждани и да спрем страховете, които абсолютно основателно те изпитват в тази ситуация.
Това заяви председателят на гражданската платформа Изправи се.БГ Мая Манолова в “България, Европа и светът на фокус“ на Радио “Фокус“ и призова и за драконовски санкции за всички спекуланти, които ще използват влизането в еврозоната като предпоставка за изкуствено увеличаване на цените.
„Не може в най-бедната европейска държава, с най-голяма ножица между свръхбогати и едва оцеляващи, да няма никакви защитни мерки срещу повишаването на цените.“ – категорична беше Манолова.
Председателят на Изправи се.БГ разкритикува остро неразглеждането на Закона за таван на надценките, който тя изготви, и замразяването на Закона за хранителната за агрохранителната верига, изготвен от министъра на земеделието. Припомняме, че Министерството на земеделието пое ангажимент да представи за обществено обсъждане законопроекта за регулиране на надценките по цялата агрохранителна верига, както и да го внесе в Народното събрание.
„Кого обслужва замразяването на тези два закона? Ясно е, че със забавянето на обсъждането и приемането на тези законопроекти и депутатите, и министъра на земеделието не работят за своите избиратели, а за търговските вериги.“ – коментира бившият омбудсман.
Манолова припомни, че двете най-големи търговски вериги имат годишен оборот в размер на над 7 млрд. лв. Според нея това е огромна икономическа мощ и че, че натискът, който упражняват от години върху политици от различни цветове е огромен.
Манолова определи като „инфлация на алчността“ огромните надценки на основните храни в търговската мрежа и припомни, че инициаторите на бойкота са доказали с доставни фактури как надценките на млечните продукти достигат 100-150%.
„Би следвало да попитаме Министерството на земеделието защо правителствата на съседните балкански държави удържаха на натиска на търговските вериги? Там намериха начин да озаптят ръста на цените и да защитят своите граждани –дали чрез таван на надценките, таван на цените, дали като забраниха печалби по-високи от тези през 2021 г., дали чрез задължителни потребителски кошници.“ – коментира тя.
Председателят на гражданската платформа Изправи се.БГ заяви, че търговските вериги са се подиграли с призива на Министерството на земеделието за „великденска кошница“ с празнични продукти на достъпни цени.
„Единственият продукт, който запази цените си на миналогодишните нива, са яйцата и причините изобщо не са в някакво доброволно снизходително отношение на търговските вериги. И агнешкото, и козунаците, и сладкарските изделия отлетяха нагоре с минимум 15%.“ – добави Манолова.