Мая Манолова със законопроект “Антиспекула” за замразяване на цените преди влизане в еврозоната

В България две вериги с обвързана собственост правят оборот от над 7 милиарда лева годишно. Време е депутатите да решат кого обслужват – гражданите или транснационалните корпорации, напомни кандидатът за омбудсман
Мая Манолова обяви готовността на своя екип да внесе в парламента законопроект “Антиспекула”, ако България получи положителен конвергентен доклад от ЕЦБ и Европейската комисия за присъединяване към еврозоната от 1 януари. Законът предвижда замразяване на цените на основни хранителни стоки за шест месеца преди и шест месеца след въвеждането на еврото.“Изчакваме конвергентния доклад и ако той е положителен, тоест е ясно, че България ще влезе в Еврозоната от 1 януари, ние сме готови. Внасяме в парламента нашия закон “6 плюс 6”. Нарекохме го “антиспекула”, защото целта му е да върже ръцете на търговците и да не им позволи да злоупотребяват с цените за сметка на българските граждани”.
Това заяви Мая Манолова в студиото на “Денят ON AIR”. Тя подчерта, че мярката има за цел да предпази потребителите от злоупотреби и спекула, каквито вече се наблюдават, а властта – според нея – отказва да регулира цените, каквито законопроекти вече има внесени в Народното събрание. Припомняме, че след бойкотите на хранителните вериги министерство на земеделието също обеща да внесе Закон за веригата на доставки на земеделски продукти и храни.Мая Манолова посочи, че подобни механизми за замразяване на цените са били въведени и в други европейски държави на прага на членството им в еврозоната.
В интервюто Манолова остро критикува правителството и министъра на земеделието за спирането на вече подготвени законопроекти за лимитиране на търговските надценки. По думите ѝ, натискът от страна на големите търговски вериги и банковото лоби е причината редица социално значими инициативи – като таван на банковите такси и закон за колекторите – да бъдат „замразени“ или игнорирани. „В България две вериги с обвързана собственост правят оборот от над 7 милиарда лева годишно. Време е депутатите да решат кого обслужват – гражданите или транснационалните корпорации“, заяви бившият омбудсман. Тя настоя и за въвеждане на строги санкции, обвързани с оборота на фирмите, като мярка срещу евентуални ценови манипулации. По отношение на предстоящата либерализация на енергийния пазар, Манолова предупреди за риска от нови злоупотреби, ако липсва адекватен контрол и яснота за потребителите.Тя предупреди, че ако не се вземат мерки може да има бунтове след въвеждането на еврото, като обвини правителството в капитулация пред частни интереси.
Освен темата с ценовата спекула, Манолова насочи внимание и към предстоящата либерализация на енергийния пазар от 1 юли. Според нея новата методика за изчисление на цената на електроенергията, при която ЕРП-тата ще купуват ток от борсата, а държавата ще ги компенсира, крие сериозен риск от злоупотреби. Манолова предупреди, че това ще отвори врата за скрити надценки и непрозрачно формиране на сметки, докато във Фонда за енергийна сигурност почти няма средства за адекватна компенсация. Тя настоя за пълна яснота към гражданите – как ще изглеждат фактурите и с колко реално ще се покачат разходите на домакинствата.