Медицински хеликоптер транспортира жена в тежко състояние до София, претърпяла е инсулт и е в кома
Жена в тежко състояние е транспортирана с хеликоптер от Благоевград до София. Това съобщиха от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ). Пациентката е била приета в Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) – Благоевград, но след преценка на медицинските специалисти е подаден сигнал през спешен телефон 112 за необходимостта от преместване в лечебно заведение с по-високо ниво на компетентност.
Хеликоптерът каца на стадион “Христо Ботев” в Благоевград, докъдето пациентката е транспортирана от реанимационен екип на Центъра за спешна медицинска помощ – Благоевград. На връщане хеликоптерът каца на вертолетната площадка на столичната Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) “Света Анна”, където жената е приета и оставена за лечение.
Пациентката е в кома, с опасност за живота вследствие на получен инсулт, казаха за БТА от болница “Св. Анна”.
От стартирането на системата за спешна помощ по въздух през юни до момента са осъществени 43 мисии по оказване на спешна медицинска помощ по въздуха. Най-често те са от т.нар. hospital to hospital, когато по преценка на медицинските специалисти се налага пациент да бъде транспортиран от една болница до друга. Четири са осъществените първични мисии, в които пациентът е взет от мястото на инцидента и е транспортиран до лечебно заведение. Най-малкият транспортиран по въздуха пациент е дете на четиригодишна възраст, а най-възрастният – на 92 г., посочиха от пресслужбата.
Вторият хеликоптер, с който ще се оказва спешна помощ по въздух, се очаква да пристигне в България в края на февруари 2025 г., а третият – в края на март 2025 г. В края на ноември 2024 г. италианската фирма “Леонардо” АД изпрати официална информация до МЗ, в която уведомява за поредно забавяне в доставката на следващите два медицински хеликоптера. В информацията от производителя се посочваше още, че спазването на сроковете е под риск поради критично забавяне на доставките на ключови компоненти за окомплектоването на летателните машини.
Според подписания договор вторият хеликоптер трябваше да бъде в България до края на юни 2024 г., а третият – до края на декември 2024 г., припомни “Труд”.