Мишустин одобри Стратегията за пространствено развитие на Русия до 2030 г.
Руският премиер Михаил Мишустин подписа указ за одобряване на Стратегията за пространствено развитие на Русия до 2030 г. с прогноза до 2026 г. Това се съобщава на уебсайта на Министерския съвет, предаде ТАСС.
Документът отразява задачите за формиране на балансирана система за пространствено развитие за постигане на националните цели, търсенето на оптимални форми на териториална организация на икономиката и развитието на спомагателни селища, които формират инфраструктурната и икономическата рамка на страната.
„Едно от нововъведенията на одобрената стратегия е създаването на единен списък от помощни селища, чието разработване ще допринесе за постигането на целите на националното развитие, определени с президентските укази от май през 2024 година. Този списък включва градски агломерации, административни центрове, градове, в които се изпълняват нови инвестиционни проекти, които оказват значително влияние върху икономиката. Това включва градове, чиито жители са ангажирани с осигуряването на националната сигурност и поддържането на критична инфраструктура, както и населени места, включително селски, които служат като опорни центрове. Там работят медицински заведения, училища, университети и културни центрове, които отговарят на нуждите на жителите на околните райони“, отбеляза кабинетът.
Сред приоритетните задачи за развитието на опорните селища са жилищното строителство, създаването на комунална и социална инфраструктура за привличане на персонал, развитието на транспорта, разширяването на междурегионалните икономически връзки.
Както отбеляза руският вицепремиер Марат Хуснулин, новият документ е разработен, като са взети предвид предложенията на регионите, парламента и експертната общност. „Голямо внимание ще бъде отделено на развитието на социалната, енергийната, комуналната, транспортната и информационната и телекомуникационна инфраструктура. Тази работа ще се превърне в основен елемент в изпълнението на новия национален проект „Инфраструктура за живот“, подчерта Хуснулин.
От руското правителство допълниха, че след това Министерството на икономическото развитие на Русия, съвместно с други заинтересовани органи, ще представи в тримесечен срок план за действие за изпълнение на стратегията.
Далечен изток
Според документа една от задачите на Далекоизточния федерален окръг и Арктическата зона на Руската федерация ще бъде изграждането на международни търговски отношения. Става въпрос за повишаване на ефективността на Байкалско-Амурската и Транссибирската железници, Северния морски път, морските пристанища на тихоокеанското крайбрежие и изграждането на пътища, свързващи тези пристанища с логистични центрове.
Ще се обърне внимание на създаването на летища и разширяването на въздушния трафик. Това ще увеличи свързаността на руския Далечен изток с останалите региони на Русия, а също така ще даде допълнителен тласък за развитието на туризма, включително международния.
Друга област на работа е промишленото сътрудничество с приятелски страни от Азиатско-Тихоокеанския регион, включително в международните територии с напреднало развитие в граничните райони на Приморския, Хабаровския и Забайкалския край, Амурската област и Еврейската автономна област.
Приазовие
Освен това стратегията за пространствено развитие предвижда по-нататъшно интегриране в общата икономическа структура на страната на регионите Донбас и Новорусия, създаването до 2028 г. на единно икономическо пространство на Азовския регион чрез увеличаване на транспортната свързаност на Крим и Севастопол с тези региони, както и Краснодарския край, Белгородската, Воронежката и Ростовската области.
До 2030 г. се планира също да се намали недостигът на персонал, да се реализират инвестиционни проекти във въгледобивната промишленост и да се развие туристическият и развлекателен клъстер на Азовския регион.