Митата на САЩ само ускоряват напредъка на Китай във високотехнологичния сектор

В опасен ход за промяна на динамиката на международната търговия администрацията на САЩ ескалира тарифите върху китайския внос от 10 процента на 20 процента от 4 март т. г. и така засили икономическото напрежение между двете най-големи икономики в света. Тази промяна в политиката накара Китай да приложи съответните мерки, включително 10 – 15 процента мита върху американски селскостопански стоки на стойност над 20 милиарда долара.
Тарифната политика на САЩ е част от стратегията на Доналд Тръмп „Америка на първо място“, която, наред с други неща, е насочена към ограничаване на технологичния напредък на Китай, изтъква в анализ англоезичното китайско издание „Чайна дели“.
В анализа се посочва, че основната цел на администрацията на САЩ е да подкопае конкурентоспособността на Китай в ключови сектори и да запази хегемонията на САЩ във високите технологии. В публикацията се привеждат много примери за стремежа на САЩ да ограничат напредъка на Китай в областта на китайската полупроводникова индустрия, в сектора на възобновяемата енергия, в производството на китайски електромобили и др.
Но Китай няма да отстъпи пред тарифните удари на САЩ и стратегията за неговото ограничаване, а ще укрепи своята индустриална верига чрез постигане на иновационни пробиви и ще увеличи инвестициите в научните изследвания, прокарвайки уникален път за растеж, отбелязва „Чайна дейли“. Китай вече значително увеличи инвестициите във фундаментални изследвания, гарантирайки стабилния напредък на програмата си за технологични иновации.
Например през 2024 г. инвестициите на Китай във фундаментални изследвания достигнаха 249,7 милиарда юана (34,52 милиарда долара), което е увеличение от 10,5%.
Неотдавна неговата версия R1 на DeepSeek събра над 100 милиона потребители в рамките на само седем дни. Този успех е не само доказателство за технологичния напредък на Китай, но също така демонстрира индустриалната сила на страната. От разработката на чипове до оптимизирането на алгоритми, сътрудничеството в китайската верига на изкуствения интелект позволи на DeepSeek да постигне технологични пробиви.
Това постижение показва силата на независимите иновации на Китай, който ще продължи да се развива независимо и същевременно ще остане отворен и готов за сътрудничество, споделяйки своите постижения с глобални партньори, се подчертава в заключение на анализа „Чайна дейли“.