Москва призова Варшава да не тества отбранителните възможности на Русия и Беларус

Москва не препоръчва на Варшава да тества на практика отбранителните способности на Русия и Беларус. Това каза пред ТАСС руският посланик в Беларус Борис Гризлов.
Както съобщи ТАСС вчера зам.-министърът на отбраната на Полша Павел Бейда заяви, че полските власти планират да използват противопехотни мини по линията на отбранителните укрепления „Източен щит“ на границата с Беларус и Русия.
Гризлов припомни, че по време на срещата между президента на Русия Владимир Путин и президента на Беларус Александър Лукашенко, проведена в Москва на 13 март, се състоя размяна на ратификационни документи на двустранния Договор за гаранции за сигурност в рамките на съюзната държава.
„Така този исторически документ влезе в сила. Заедно с по-рано сключените двустранни споразумения, той ни дава пълното право да реагираме на външни заплахи, като използваме сили и средства, съизмерими с техния мащаб, използвайки целия наличен арсенал. Ако бях на мястото на ръководството на Полша, не бих рискувал да проверявам на практика нашите отбранителни способности“, подчерта той.
Както отбеляза посланикът, нито Русия, нито Беларус предприемат или планират действия срещу Полша, които биха могли да се тълкуват като представляващи военна заплаха.
„В същото време ние неведнъж сме заявявали публично, че първата стъпка на полските въоръжени сили към границата на съюзната държава ще бъде последна. Имаме всички необходими възможности за това“, предупреди Гризлов.
Той нарече изявленията на Варшава още един явен пример за лицемерие и двойни стандарти, прилагани от западните съседи на Русия и Беларус.
„Те не за първи път пренебрегват международни документи, които самите те са подписали. Съответните оценки са давани многократно от ръководството на руското външно министерство и са изчерпателни“, подчерта дипломатът.
Противопехотни мини
Русия не вижда никакви предпоставки Полша да инсталира противопехотни мини на границата със съюзната държава, отбеляза Гризлов. Според Гризлов въпросът как това ще помогне на Полша да подобри сигурността си е по-скоро риторичен, отколкото практичен.
„Просто няма предпоставки “на място” полските власти да взимат подобни решения. Ситуацията на границата на съюзната държава с Полша не се е променила фундаментално през целия период на Специалната военна операция (СВО), защото от наша страна не идват никакви заплахи. С изключение на тези, породени от прогресираща параноя в редиците на ръководството на Полша и Балтийските страни“, поясни той.
В същото време, продължи Гризлов, външният контекст се е променил драстично. „Преките контакти между Русия и САЩ са възобновени и се предприемат конкретни стъпки за мирно разрешаване на кризата“, каза посланикът.
Както отбеляза дипломатът, не е тайна, че Полша се е позиционирала като почти основен европейски играч по въпросите, свързани със ситуацията в Украйна. Сега Варшава, подобно на Европейския съюз, се оказа напълно изключена от този процес, тъй като, както показва практиката, тя „абсолютно не е заинтересована от прекратяването на конфликта“.
„Нагнетяването на истерия е всичко, което полските власти могат да направят, за да напомнят на външния свят за себе си, за да не отпаднат напълно от дневния ред на новините“, каза Гризлов.
Според него лесно се вижда, че именно Варшава дестабилизира обстановката по границите на съюзната държава.
„Оттам непрекъснато чуваме войнствена реторика на фона на поредното изостряне на „великополските” настроения в управляващите елити. С каквото и да са продиктувани те – от мания на величието или от комплекс за малоценност – важно е да се разбере, че подобни изявления сами по себе си допринасят за влошаване на ситуацията”, отбеляза Гризлов.
Ако говорим за евентуално разполагане на противопехотни мини от Полша, уж като част от действия за защита на „източните граници“, то по съвсем очевидни причини те могат да направят това само от своята страна на границата, отбеляза посланикът.
„И единствените, които трябва да се страхуват от такива мини в този случай, ще бъдат самите полски военни. Ако искат да си създават проблеми, това е сигурен начин да постигнат това, което искат”, каза в заключение той.