МВнР на Русия: Западните компании, които традиционно купуват руски газ са под политически натиск
През 2024 г. доставките на руски газ за европейските страни по предварителни данни са се увеличили с 18% спрямо 2023 г., достигайки 53 милиарда кубически метра. Това съобщи директорът на Департамента за икономическо сътрудничество на руското външно министерство Дмитрий Биричевски в интервю за РИА Новости на 15 януари.
„Западните компании, които традиционно купуват руски газ, са под мощен политически натиск. Въпреки това през 2024 г. доставките на руски газ за Европа (както природен, така и втечнен газ), според предварителните оценки, са се увеличили с 18% над нивото от миналата година и възлизат на приблизително 53 милиарда кубически метра“, каза Биричевски.
По думите му въпреки че тази цифра е по-ниска от нивата преди COVID, тя потвърждава статуса на Русия като надежден партньор в енергийния сектор. Той добави, че Русия продължава да изпълнява задълженията си и допринася за укрепване на глобалната енергийна сигурност. „Русия изигра важна роля в преодоляването на енергийната криза от 2021–2023 г., като гарантира стабилността на доставките на въглеводороди“, добави Боричевски.
Дмитрий Биричевски говори и по други теми, ето кои са те:
Санкции
– Взаимодействието със западния бизнес не е прекратено, то се поддържа. Абсолютното мнозинство показа прагматичен подход и дори в условията на безпрецедентен натиск намери начини да остане на руския пазар в един или друг формат, обективно оценявайки неговия мащаб, стабилност и степен на интеграция в световната икономика.
Напускането на някои западни компании се превърна в своеобразно предизвикателство за руската икономика, но в крайна сметка доведе до укрепване на нейния имунитет, системна стабилност и суверенитет. Необмислените действия на нашите опоненти рикошираха срещу собствените им икономики, лишиха много от уникалните им конкурентни предимства и компрометираха доверието в западните юрисдикции. Ние от своя страна сме готови да взаимодействаме с всички заинтересовани играчи, включително западни компании, при условие че това сътрудничество ще бъде коректно.
Северен поток, Енергийна сигурност
– Що се отнася до перспективите за възобновяване на доставките на руски въглеводороди за Европа, бихме искали да отбележим, че Русия винаги е подхождала отговорно към изпълнението на своите договорни задължения за енергийни доставки. Президентът на Руската Федерация Владимир Путин неведнъж е заявявал готовността на Русия да доставя синьо гориво както през територията на Украйна, така и през запазилата се след терористичната атака част от газопровода „Северен поток“. Бъдещето на подобни доставки обаче зависи изцяло от позициите на транзитната страна и купувачите: Киев и страните от Европейския съюз.
За разлика от европейските политици ние осъзнаваме не само отговорността си да спазваме задълженията си, но и да гарантираме глобалната енергийна сигурност. Напомням, че Русия изигра важна роля в преодоляването на последиците от световната енергийна криза през 2021-2023 г. и продължава да гарантира стабилността на доставките на въглеводороди.
Вторични санкции
– Западът засилва натиска върху нашите ключови търговски партньори: Турция, ОАЕ, Китай, Индия, страните от ЕАИС на практика, настоявайки те да спрат взаимноизгодното търговско и икономическо сътрудничество с Русия. Фактът, че санкциите редовно се затягат и натискът върху приятелски настроените към нас страни непрекъснато се увеличава, може да показва тяхната относително слаба ефективност.
Мисля, че вторичните санкции са временно явление, което определено няма да се задържи в един наистина многополюсен свят. Днес в повечето държави от световното мнозинство има ясно изразено искане за равенство, откритост и партньорство в международните отношения, включително търговията.
Г20
– Изминалата година беше изключително продуктивна за Г-20. След председателството на Бразилия форумът затвърди позицията си на водеща платформа за равноправен диалог между ключови икономики на Юга и Севера по глобални икономически въпроси.
Ние сме готови за продуктивна работа тази година с друг наш партньори в БРИКС – Южна Африка. Русия напълно споделя стремежа на Южна Африка да засили фокуса върху осигуряването на социална справедливост и консолидацията на мнозинството страни в света в насърчаването на общите интереси в дневния ред на форума.
AТИC
– AТИC е уникален приобщаващ многостранен формат. Форумът обединява едновременно Русия, Китай, САЩ и АСЕАН на равни начала. Именно такива многостранни асоциации ни позволяват да преминем от наложения от Запада моноцентричен световен ред към многополюсност.
В сътрудничество с приятелски икономики (преди всичко Китай, АСЕАН и Латинска Америка) ние постоянно насърчаваме конструктивен диалог. Ние се противопоставяме на опитите на Запада да политизира работата, като прокарва проблемите на кризата около Украйна в дискусии и окончателни документи. Постоянно се стремим към съзидателна работа и участваме в проектната дейност на форума. През последните десет години в АТИС са реализирани над 80 руски проекта.