Най-успешната борба срещу корупцията в историята: опитът на Китай

Справедливостта и върховенството на закона са приоритет на администрацията на Си Дзинпин
Корупцията е тежък бич за всички общества по света, както и във всяка епоха. В днешна България например борбата с корупцията се е превърнала в основна обществена тема. По цял свят се дават примери с различни западни общества и техните успехи в това направление, но днес вероятно най-адекватната и успешна антикорупционна кампания е подетата в Китайската народна република от президента Си Дзинпин. Само за пример: над 405 000 китайски държавни и партийни служители са били засечени и наказани по един или друг начин във връзка с корупция или други подобни нарушения. Данните са от Централната комисия за дисциплинарна инспекция на Китайската комунистическа партия.
Нещо повече, 34 от тези хора са от най-високопоставените държавни служители на провинциално или дори министерско ниво. При това, говорим само за 2023 г. Оказва се, че в Китай никой не е над закона, включително и най-висшите държавни и партийни кръгове. За сравнение, много граждани в САЩ все още са недоволни от липсата на адекватно разследване за корупционни зависимости, свързани дори с Белия дом. Или в Европа, където неотдавна се разкри, че високопоставени служители, включително еврокомисари, вероятно са взимали подкупи и са лобирали.
Само за първата половина на 2023 г., Китай е решил 36 000 корупционни дела, засягащи обществения интерес, като над 52 000 души са получили различни наказания, вариращи от критика и порицание, превъзпитание или затвор.
От януари до септември 2023 г. дисциплинарните и разследващи органи на страната са получили 2 617 000 сигнала за корупция, от които 819 000 са били за подкупи. От 470 000 открити дела 133 534 се отнасят до държавни служители на всички нива.
Постигане на успехи в борбата с обществения бич
Дисциплинарните, разследващи и правосъдни органи на страната не са спирали да засилват работата и работната си методика, включително чрез прилагането на конкретни политики за засилване на обществения интерес, а също и чрез прилагане на строго законодателство и действия срещу кражби, подкупи, фалшиви доклади и изнудване от страна на всички лица, независимо от тяхното обществено и политическо положение.
Интересното е, че в Китай активно по този въпрос работят и образователните и превъзпитателни власти, организирайки специални работни екипи. През първата половина на 2023 г. националната дисциплинарна инспекция е получила повече от 20 200 сигнала за подкупи за своите собствени служители. На всички тях е реагирано с разследване, за да се гарантира безпристрастността и интегритета на службите.
От началото на управлението на Си Дзинпин са направени много промени, които да са не просто теоретически издържани, но и практически приложими, що се отнася до борбата с корупцията и върховенството на закона. Една от основните политики, която Си Дзинпин си поставя от ден първи на своето управление, е животът в Китай да стане максимално справедлив и равнопоставен, за да могат да бъдат постигнати големите цели за изграждане на благоденстващо социалистическо общество, а покрай тях и общочовешката цел за глобална общност на споделената съдба (която не би могла да се реализира, ако Китай не е пример за добре функционираща и справедлива държава).
Използва се опитът от ученията на Конфуций
Разбира се, в борбата срещу корупцията не всичко е иновации. Китай черпи опит и от своята богата 5000-годишна история, както и от идеите за върховенство на закона, които можем да открием още в ученията на древния философ Конфуций, както и в легализма на първия император – обединител на страната, Цин Шъхуан. Пекин внимателно изследва и опита на други общества както положителният, така и негативният, включително проблемите с корупцията на страните от бившия Източен блок.
Илюстративен пример е един казус от 2023 г., когато дисциплинарните инспекции на китайските институции доведоха до наказателно-правни действия срещу 29 високопоставени чиновници, сред които изпъкват фигурите на член на Постоянния комитет на Националния комитет на Китайската политическа консултативна конференция. Или например заместник изпълнителен директор на най-голямата корпорация за търговия с храни, а също така и бивш заместник-началник на Държавната тютюнева монополна администрация. Тоест лица от най-висшите държавни и управленски кръгове, за които обаче генерираните доходи и влияние не се оказаха спасителни, защото справедливостта и върховенството на закона са приоритет на администрацията на СиДзинпин.
Много важен елемент от борбата срещу корупцията в този смисъл е да не се изпускат нито най-високопоставените и влиятелни „тигри“, нито пък дребните „мушици“, за да се създаде истинско и усещане за справедливост в обществото, но също така, за да се гарантира доброто функциониране на цялата държавна и партийна машина.
Другият много положителен пример в това отношение е, че антикорупционните кампании в Китай отдавна са доказали, че не са въпрос на показност, а функционират като перманентна кампания, която цели да направи обществото по-справедливо и добре функциониращо. Само през 2022 г. 23 000 случая на подкуп или отклонение на служебния дълг са завършили с ефективни присъди в резултат на наказателнопроцесуалните действия. Засегнатите лица са над 27 000.
Но властите са категорични – всички служби, ведомства и институции, централни и държавни органи трябва да продължат да подобряват системата за дисциплинарна инспекция в съответствие с настоящите условия, както и да насърчават партийните организации да проявяват строгост и бдителност, когато съблюдават поведението на партийните членове – от най-обикновените до най-високопоставените.
Властите разширяват антикорупционната борба
Властите имат твърдото намерение да разширят дейността и всеобхватността на антикорупционната борба и усилията на страната в такива сфери и области като спорта, финансите, здравеопазването, тютюневата индустрия и модерните технологии, които са пряко свързани с ежедневния живот на хората. Партията и държавните власти разбират, че пропускането на тези сектори и сфери би било противопоказно, с оглед на това, че те влияят на живота на китайските граждани ежедневно.
Например неотдавна в провинция Гуандун разследваха високопоставени служители в медицинската сфера. Например бивш партиен секретар и директор на Гуандунскатапровинциална здравна комисия в момента е обект на разследване и следствени действия по подозрения за сериозни нарушения на дисциплината и закона.
Във връзка с този случай се оказва, че отдавна властите засилват антикорупционните усилия в здравеопазването по цялата верига, при това не само спрямо здравните служители и чиновници, но и срещу лица, ведомства или компании, които са близки до медицината, включително индустрия, частни медицински организации, регулаторни ведомства, медицински университети или фармацевтиката.
Само до март месец поне 33 ключови лица в медицинската сфера са разследвани или наказани, включително няколко високопоставени директори на елитни болници, медицински университети или пък началници в регионални медицински и здравни системи.
Работи се активно за превенция на корупцията
Работи се силно и за превенция на корупцията, заради което съответните ведомства в цялата страна активно извършват обучения и различни програми за дисциплиниране на партийните членове, както и за тяхното ограмотяване по отношение на разпознаването и превенцията на корупционно поведение. Особено важен е акцентът върху моралната страна на въпроса и това партийните членове да знаят колко важно е да се следват правилата и законите.
В много провинции се провеждат общопровинциални срещи на държавните и партийни ведомства, на които се дават конкретни примери за корупция и нарушения на закона, както и какво могат партийните членове да направят за превенцията им. В провинция Хайнан например властите са създали колосална база данни с образователни видеа, която обяснява детайлно и разбираемо какви са проблемите с корупцията, как те могат да се разпознават и решават.
Фактически няма сфера от държавния, партиен или обществен живот, която да не е обхваната от антикорупционните кампании и политики на ККП и властите. Лично СиДзинпин внимателно следи и съблюдава дейността на органите, както и разумното и стриктно следване на антикорупционните кампании.
Антикорупционните борби на Китай са успешни, мащабни и всеобхватни, а опитът от тях вече усилено се изучава от редица държави в Глобалния юг и не само. Ефективността и мащабът на борбата с корупцията в Китай са изключително големи дори по признанието на западни медии, а социологията сочи, че чувството за справедливост и равнопоставеност на китайските граждани е много над средното за повечето други общества.