Налагането от САЩ на „реципрочни тарифи“ лишава страните, особено тези от Глобалния юг, от правото на развитие

Едностранното налагане на „реципрочни мита“ от Съединените щати на практика лишава страните, особено тези в Глобалния юг, от правото им на развитие и със сигурност ще се сблъска с широко разпространена опозиция от международната общност, каза неотдавна говорител на китайското външно министерство.
Наскоро Съединените щати наложиха мита на всички свои търговски партньори, засягащи над 180 държави и региони по света, включително някои икономики, класифицирани като най-слабо развитите страни от ООН. Анализаторите предполагат, че тези високи мита ще окажат безпрецедентно и тежко въздействие върху бедните нации с прости икономически структури и висока зависимост от износа.
В отговор на запитване по този въпрос говорителят Лин Джиан каза на ежедневен брифинг, че Съединените щати, под прикритието на „реципрочност“, са действали по начин, който дава приоритет на собствените им интереси за сметка на законните ползи на други нации. Този подход поставя „Америка на първо място“ над международните правила, илюстрирайки едностранчивостта, протекционизма и икономическия тормоз.
Лин Джиан добави, че китайското правителство е публикувало позицията си относно противопоставянето на злоупотребата с мита от страна на САЩ, като изяснява сериозното си отношение.
Анализът на данните от Световната търговска организация показва, че на фона на икономическите различия и неравномерната динамика на мощностите, тарифните политики на САЩ ще изострят разликата между нациите, като по-слабо развитите страни ще бъдат изправени пред особено тежки последици. Тази тенденция представлява значителна заплаха за усилията, насочени към постигане на Програмата на ООН за устойчиво развитие до 2030 г., каза Лин.
Налагането на диференцирани данъчни ставки от страна на Съединените щати нарушава принципа на Световната търговска организация за недискриминация, сериозно подкопавайки нормалния международен икономически и търговски ред, както и сигурността и стабилността на глобалните промишлени и снабдителни вериги, каза Лин Джиан, добавяйки, че това действие значително вреди на многостранната търговска система, представлява сериозна заплаха за процеса на глобално икономическо възстановяване и трябва да срещне широко разпространена съпротива от международната общност.
Откритостта и сътрудничеството са историческа тенденция, а взаимната изгода и печелившите резултати са стремежите на хората. Развитието е универсално право на всички страни, а не привилегия на малцина, каза Лин и подчерта, че всички страни трябва да поддържат принципа на широки консултации, съвместен принос и споделени ползи, да се придържат към истинския мултилатерализъм, съвместно да се противопоставят на всички форми на едностранност и протекционизъм и да поддържат международната система с ООН в основата и многостранната търговска система със Световната търговска организация в основата.