Напрежението между новата власт в Сирия и Израел постепенно се покачва
Водачът на бунтовническите сили, оглавявани от ислямистите, които взеха властта в Дамаск, разкритикува в събота Израел за нахлуването на израелски войски на сирийска територия, но каза, че Сирия е твърде изтощена от конфликти, за да започва нов, отбелязва “Франс прес”.
Миналата седмица израелската армия навлезе в Южна Сирия, по-конкретно в патрулираната от силите на ООН буферна зона между сирийските и израелските войски на Голанските възвишения, ход, който според Обединените нации е в нарушение на споразумението за примирие между двете страни от 1974 г.
„Израелците пресякоха разделителната линия, което крие опасност от ново, необосновано изостряне на регионалното напрежение“, каза водачът на групировката „Хаят Тахрир аш Шам“ (ХТШ) Абу Мохамед ал Джаулани, който вече се представя с истинското си име Ахмед аш Шараа.
Но той добави в изказването си, което беше публикувано в един от бунтовническите канали в приложението „Телеграм“, че „всеобщото изтощение в Сирия след години на война и конфликти не позволяват (на новата власт) да влиза в нови противоборства“.
Израел, който окупира стратегическото плато от 1974 г., каза, че действията му представляват акт на самоотбрана с оглед на политическата несигурност в съседната страна.
Откакто бунтовниците свалиха президента Башар Асад на 9 декември, Израел нанася и въздушни удари по сирийски военни обекти. Израелският министър на отбраната Израел Кац каза, че целта е да бъдат унищожени „стратегически способности, които застрашават Държавата Израел“.
Вчера израелският заместник външен министър Шарен Хаскел направи остро изказване по адрес на Джаулани, в което нарече бунтовническия предводител, свалил Асад, „вълк в овча кожа“ заради джихадисткото му минало. На пресконференция Хаскел представи колаж от снимки, показващи Джаулани, чиято групировка ХТШ е ислямистка, като член на джихадистки организации.
„Важно е да не се поддаваме на опитите за изпиране на джихадистките групировки в Сирия. Знаем кои са те и познаваме истинската им природа; дори и да менят имената си, те пак остават заплаха за Запада“, каза Хаскел. „Това са терористични организации, а той е вълк в овча кожа.“
Джаулани, който вече предпочита да се представя публично с истинското си име вместо с псевдонима си, воюва на страната на “Ал Каида” в Ирак във времената непосредствено след американската инвазия през 2003 г.
Впоследствие създава сирийския клон на “Ал Каида”, „Джебхат ан Нусра“, който за известно време е съюзник на групировката „Ислямска държава“.
След време обаче Джаулани прекратява отношения си с джихадистките организации и започва да воюва срещу тях, преобразувайки „Ан Нусра“ в ислямистката ХТШ.
Откакто превзеха Дамаск, Джаулани и групировката му обещават да пазят религиозните малцинства и отричат да имат намерение да въвеждат строго ислямско управление.
Въпреки това ХТШ продължава да е обявена за терористична организация от няколко западни правителства, срещу нея има и наложени санкции под егидата на ООН.чера израелският премиер Бенямин Нетаняху влезе на сирийска земя и обиколи буферната зона на Голанските възвишения, превзета от Израел в дните след падането на Асад.
Това беше първият път, в който действащ израелски лидер влиза на сирийска територия, отбелязва Асошиейтед прес.
При обиколката си в района Нетаняху и неговият министър на отбраната Кац посетиха заснежения връх Ермон (Хермон), който е най-високият в Сирия.
Кац каза, че Израел ще запази присъствие в буферната зона, „колкото дълго е нужно“, и добави, че е наредил на армията бързо да изгради укрепени позиции в района, което е сигнал, че Израел очаква военното му присъствие в тази зона да продължи немалко време.
„Връх Ермон представлява очите на Израел. От него можем да виждаме и следим нашите врагове, когато те са наблизо и далеч“, каза министърът.
Демилитаризираната буферна зона в Сирия, върху която израелската армия предприе действия за установяване на контрол, е с площ от около 400 кв. км. Тя е установена с мандат на ООН през 1974 г. след сирийско-израелската война година по-рано; по-голямата част от Голанските възвишения е окупирана от Израел още през 1967 г. при предишния въоръжен конфликт с Дамаск.
Впоследствие Израел анексира контролираната от него част от Голанските възвишения – ход, който и до ден днешен по-голямата част от международната общност не признава. Демилитаризираната буферна зона се патрулира от мироподдържащ контингент на ООН в състав от 1100 души.
Планинският масив Ермон, чиято най-висока точка е едноименният връх (2813 м), е разделен между анексираните от Израел Голански възвишения, Ливан и Сирия. САЩ са единствената държава, признаваща контрола на Израел над Голанските възвишения.
Няколко арабски държави, сред които Саудитска Арабия, Обединените арабски емирства и Йордания, осъдиха завземането от Израел и на буферната зона на Голанските възвишения, отбелязва “Ройтерс”.