Наталия Киселова: Липсата на скрининг за социалнозначими заболявания е голямо предизвикателство пред системата на здравеопазване
Липсата на скрининг за откриване, диагностициране и ранно лечение на социалнозначими заболявания е следващото голямо предизвикателство пред системата на здравеопазване в България. Това заяви председателят на Народното събрание Наталия Киселова пред участниците в първата регионална конференция под надслов „Споделена визия за Югоизточна Европа: Заедно за елиминиране на раковите заболявания, причинени от HPV (човешки папилома вирус)“.
Форумът, който е под патронажа на председателя на Народното събрание, е организиран от Европейската ракова организация и Коалиция HPV – България по повод Европейската седмица за превенция на рака на маточната шийка (20 – 26 януари 2025 г.).
Страната ни води всички европейски негативни класации по заболявания от хронични незаразни болести, а онкологичните заболявания, за съжаление, не правят изключение, посочи Наталия Киселова. Тя отбеляза, че очакваната средна продължителност на живота в България е най-ниската в целия ЕС, страната ни води класации за предотвратима с превенция и добро лечение смъртност, а българите прекарват значително по-малко години живот в добро здраве от останалите европейски граждани.
Председателят на Народното събрание подчерта, че осъществяването и развитието на широкообхватен скрининг на социалнозначими заболявания, в това число и на причинителите на тези заболявания, е неизбежна и спешна мярка за овладяване и минимизиране на негативните тенденции за здравето на гражданите. Вярвам, че регионалните партньорства в борбата с онкологичните заболявания и научният обмен между съседните държави ще допринесат за значително подобряване на превенцията, профилактиката и лечението на онкологичните заболявания, а присъствието на държавата и активното участие на гражданското общество биха били гарант за добрите резултати в името на живота и на здравето на хората, добави Наталия Киселова.
Организирането на конференцията в Народното събрание е резултат от общите усилия на председателите на всички парламентарни групи, което е доказателство, че България има твърдата решимост да се справи с този здравен проблем, отбеляза при откриването на форума председателят на парламентарната Комисия по здравеопазването Костадин Ангелов. Той посочи, че ракът на маточната шийка продължава да е значим проблем на общественото здраве. България е на второ място по заболеваемост от рак на маточната шийка и на трето място по смъртност в Европа, добави председателят на комисията по здравеопазване.
Днешният форум се провежда в ключов момент за България предвид предстоящото приемане на нова Национална програма за елиминиране на раковите заболявания, причинени от човешки папилома вируси, подчерта Костадин Ангелов. Приемането й ще ни доближи до добрите здравни практики в Европа и ще предостави по-добра защита на здравето на нашите деца, защото ваксинацията следва да се приеме не като разход, а като интелигентна инвестиция, уточни той и добави, че като председател на Комисията по здравеопазването ще настоява за бързото приемане на новата програма.
Министърът на здравеопазването Силви Кирилов отбеляза, че според данните на Световната здравна организация от 30 до 50 на сто от всички злокачествени новообразувания са предотвратими чрез активна превенция. Ранното откриване е предпоставка за намаляване на смъртността, подчерта той и допълни, че ваксинацията срещу човешки папилома вирус, превенцията, диагностиката и лечението са в основата на успеха в борбата с това заболяване.
В конференцията участват народни представители, експерти от Румъния, Сърбия, Босна и Херцеговина, Хърватия, Албания, Република Северна Македония, Турция, Словакия и България.