Наталия Киселова: Трябват ни съвместни усилия в НС и те бъдат над 121 гласа
Един от субектите в рамките на НС иска спешни избори – ДПС НН, нашето разбиране е, че изборите не трябва да станат при тези условия и с тези хора, които са на водещите позиции, независимо каква е законовата уредба за провеждане на изборите. Това каза доц. Наталия Киселова, кандидат на БСП-ОЛ за председател на НС, в интервю пред БНР.
Само два гласа не стигнаха на доц. Киселова да бъде избрана за председател на НС в 10-ия опит за избор.
“Ще има нови разговори, нашето разбиране, на БСП-ОЛ е, че трябват съвместни усилия в НС и те бъдат над 121 гласа, това е нашето усилие. Ако това е грешка, значи отиваме на избори. Нашите избиратели си дават сметка, че стремежът е да има допълнително блокиране”, коментира тя.
Тя е категорична, че нито тя, нито от групата на БСП-ОЛ са искали подкрепа от ДПС-НН за гласуването за председател на НС. “Не сме търсили подкрепата на ДПС-НН, разговори водихме с представители на ПП-ДБ и ГЕРБ-СДС, защото считаме, че усилията трябва да доведат до мнозинство, което да има ясна посока. Именно изборите са изход, но не единствен. Трябва да започне работа НС и да няма плаващи пясъци – временни мнозинства, които да родят някой Франкенщайн”, обясни Наталия Киселова.
И допълни: “Това, което се случи с прегласуването даде възможност на колеги да се включи и групата, с която не водим разговори. Бяхме категорични, че ще подпишем декларацията на ПП-ДБ, но не ни стигна времето.”
Кандидатът на БСП-ОЛ за председател на НС бе категорична, че “аз подкрепа от ДПС-НН не съм искала, нито от групата”. “Ние подкрепихме принципно декларацията на ПП-ДБ за санитарен кордон и ще бъде обективирано – подписано. Искахме да видим детайлите, защото са доста общи формулировките, за които има необходимост, когато се съгласяваме с общи действия, да видим те какво включват. Това не е редактиране. Погледнете какви са формулите по отношение на първа, втора и трета точка. Искахме разяснение”, обясни доц. Киселова.
И посочи, че днес разговорите с ПП-ДБ са били в детайли за внесените промени на Закона за Съдебната власт. “Разговаряхме за комисии и бъдещи усилия, да има работещ закон. Недоверието натрупано между парламентарните групи доведе още веднъж до блокиране”, заяви доц. Киселова.