Небензя: Приемането на документа на Съвета за сигурност на ООН за примирието в Украйна зависи от условията

Разработването и приемането на документ на Съвета за сигурност на ООН в подкрепа на евентуално прекратяване на огъня в Украйна ще зависи от условията на евентуално споразумение. Това каза пред журналисти постоянният представител на Русия в световната организация Василий Небензя в отговор на въпрос на ТАСС.
„Вече имаме една резолюция, призоваваща за прекратяване на конфликта, която беше приета по инициатива на Съединените щати. Да видим какво точно трябва да се направи в Съвета за сигурност, ако постигнем някакво споразумение. Всичко зависи от условията на евентуално прекратяване на огъня и езика на документа“, каза той.
През февруари Съветът за сигурност на ООН прие американска резолюция за кризата в Украйна. Документът е написан в неутрален тон, състои се от два параграфа от преамбулата, в които се изразява скръб за жертвите и се подчертава ролята на ООН за поддържане на международния мир и сигурност, както и един параграф от оперативната част, който „призовава за бързо прекратяване на конфликта и установяване на дългосрочен мир между Украйна и Руската федерация“.
На 18 март президентите на Русия и САЩ Владимир Путин и Доналд Тръмп проведоха телефонен разговор, по време на който обсъдиха 30-дневно прекратяване на огъня, условията за предотвратяване на ескалация и редица международни проблеми.
Руският лидер се съгласи с предложението на американския си колега страните в конфликта в Украйна взаимно да се въздържат от нанасяне на удари по обекти на енергийната инфраструктура.
Според руското министерство на отбраната Киев ежедневно нарушава споразумението оттогава, въпреки публичните изявления в подкрепа на руско-американските споразумения за спиране на подобни атаки.
Както заяви прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков, Киев не се е присъединил към мораториума върху стачкуващите енергийни съоръжения.
Путин многократно е изразявал подкрепа за уреждането на украинския конфликт, но само при отчитане на интересите на Руската федерация и премахване на първопричините за кризата. Само това, каза той, ще доведе до дългосрочен мир, от който Москва е заинтересована.