Нидерландското правителство подкрепя България и Румъния за пълното им влизане в Шенген
На предстоящия Съвет по правосъдие и вътрешни работи нидерландското правителство може да даде съгласието си за финализиране на поетапното присъединяване на Румъния и България към Шенген.
Това се казва в позиция на правителството на Нидерландия, представена в парламента по повод предстоящия Съвет, насрочен за 12 и 13 декември. Отбелязва се, че Румъния и България са изпълнили поставените изисквания, като същевременно са направили и допълнителни подобрения в областта на граничния контрол.
По-рано днес тази новина беше съобщена от служебния премиер Димитър Главчев в началото на правителственото заседание. „Току -що ми се обади колегата от Нидерландия и каза, че нидерландското правителство е изразило съгласие за присъединяването на България към Шенген. Оттам нататък следва процедура в техния парламент. Дори парламентът да не се съгласи, което не се очаква, правителството там може да не се съобрази. Стъпка по стъпка се приближаваме към датата 12 декември“, посочи българският премиер Главчев.
Очаква се всички останали държави членки също да могат да се съгласят с това решение. Както при всички държави от Шенгенското пространство, продължава да бъде от съществено значение постоянният мониторинг, се казва още в позицията на нидерландския кабинет, публикувана на сайта на нидерландския парламент.
В становището на нидерландското правителство се припомня, че през декември 2023 г. държавите членки на ЕС единодушно взеха решение за поетапно присъединяване на България и Румъния към Шенген. Съветът реши да отмени проверките на лицата по вътрешните граници с България и Румъния за въздушните и морските граници, но все още не и за сухопътните граници. Решението на Съвета влезе в сила на 31 март. По това време Австрия, Румъния и България също така договориха декларация с Комисията, с която се ангажираха да продължат да полагат усилия за противодействие на незаконната миграция и се споразумяха за допълнителни мерки за по-нататъшно укрепване на управлението на външните граници. Унгарското председателство на ЕС ще включи в дневния ред на този Съвет по правосъдие и вътрешни работи вземането на решение за финализиране на поетапното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското пространство, се казва в документа.