Община Челопеч има нови приятели

В началото на март т. г. в Челопеч бе открит Китайски кът със съдействието и подкрепата на община Челопеч и Китайския културен център, София. Официални гости на откриването бяха г-н Гуан Син, съветник по културните въпроси в посолството на КНР в България, г-н Нин от Отдела за наука и технологии към посолството, г-н Хон Хай, директор на Китайския културен център, г-жа Лиу Бей, мениджър проекти в Китайския културен център.
Водещи на събитието бяха г-ца Уан Чиуна (Нана) – доброволец в Челопеч от 2021 г., преподавател по китайски език в основното училище, детската градина, чуждоезиковата гимназия и на група възрастни граждани от района на Средногорието, и г-жа Гергина Панчева, сътрудник на г-ца Нана, която е най-дейният активист в общината, изучаващ и разпространяващ китайския език, традиции и обичаи.
Кметът на Челопеч и китайските гости откриха Китайския кът, като по стар български обичай инж. Кесяков лисна менче с вода пред вратата, за да потече поток от хора с интерес към китайската култура.
В речта си той отбеляза, че след посещението си преди няколко години в Китай и срещите с представители на Посолството на Китай в София, се е родила идеята за преподаване на китайски език в община Челопеч. Целта на новооткрития Китайски кът е задълбочаване на двустранните отношения между двете държави. Който желае да изучава китайски език, който се интересува от историята, литературата и изкуството на една от най-древните цивилизации в света, ще има възможността да обогатява знанията си.
Никола Панчев, ученик от шести клас на ОУ „Св. св. Кирил и Методий”, Челопеч, изпълни „Танц на лъва” – традиционен китайски танц, който присъства като част от забавленията почти на всяко голямо събитие. Децата от вокална група „Средногорски звън Джуниър” впечатлиха присъстващите с песен на китайски език. Китайските гости отбелязаха, че никъде досега в България не са чували по-правилно произношение на китайски език от деца, както и по-точно вокално изпълнение на китайска песен. Сладкогласните възпитаници на музикалния педагог г-жа Невелина Сараджова получиха покана за участие в предстоящо събитие, организирано от Посолството на Китай.
Г-жа Гергина Панчева изненада присъстващите, като прочете на китайски и български език лиричната поема „С лице към морето, пролетните цветя цъфтят”, написана през 1989 г. от китайския поет Хайдзъ.