Одрос – градът с най-висок БВП на глава от населението в Китай, за който може би никога дори не сте чували

Кой град в Китай има най-висок брутен вътрешен продукт (БВП) на глава от населението? Изненадващо това не е Пекин, нито Шанхай, а място, за което може би никога не сте чували — Ордос (鄂尔多斯), град от „четвърти ранг“ в Китай.
Къде се намира Ордос
Ордос е разположен по поречието на Жълтата река в югозападната част на автономния регион Вътрешна Монголия, на около 200 километра югозападно от столицата Хоххот и на над 500 км от Пекин. На монголски „Ордос“ означава „много дворци“. Градът се простира на площ от над 80 000 квадратни километра и почти половината от територията му е пустиня. Въпреки това пустините Кубуци (库布其沙漠) и Маоусу (毛乌素沙地) заемат близо половината от тази територия. В останалата част са разположени обширни пасища, затова и населението не е голямо — към началото на 2025 г. е малко над 2,2 милиона души.
Макар че се намира във Вътрешна Монголия, около 90% от жителите на Ордос са от китайския етнос хан, а по-малко от 10% — монголци. Тази структура на населението е свързана с т. нар. миграция на запад – преселване, започнало при династията Цин и продължило до началото на Република Китай, когато много китайци се заселват в югозападната част на днешна Вътрешна Монголия, за да разработват земите там.
Ордос има доста дълга история, но до края на 20-и век е бил икономически изостанал и почти неизвестен. Дори ако някой е чувал за Ордос, вероятно е било заради кашмирените пуловери, рекламирани в праймтайма по Китайската централна телевизия със слогана: „Кашмирът на Ордос — топлина за света“. Кашмирът е фината вътрешна вълна на козите, която се цени много по-високо от обикновената вълна.
Една от големите забележителности в Ордос е мавзолеят на Чингис хан. Всъщност мавзолеят на основателя на Монголската империя се намира именно тук, макар мнозина да вярват, че това е само символично място.
Как Ордос изведнъж забогатява
Отговорът е много прост: правилно управление на природните ресурси. Според китайските медии гордостта на Ордос се дължи на „овце, въглища, глина и газ“ – четири думи, чиито произношения на китайски съвпадат с идиома 扬眉吐气, който означава „да се чувстваш горд и облекчен след успех“.
Овце – добиваният от овцете кашмир е високо ценен, а продуктите от тази изключителна вълна на Ордос представляват една четвърт от световното производство.
Въглища – на 70% от територията на града има въглищни залежи, които съставляват една шеста от резервите на Китай.
Глина – това означава каолин, използван широко в индустрията. Ордос държи половината от националните резерви.
Газ – доказаните запаси от природен газ в района са изключително богати и представляват половината от общите за страната.
С началото на 21-ви век китайската икономика навлиза в период на бърз растеж, което води до огромно търсене на ресурси. Въпреки периодичния контрол на цените на въглищата, съкровищницата на Ордос остава стабилна и икономиката му продължава да расте.
Впечатляващият икономически подем на Ордос е пример за това как правилното управление на природни ресурси може да трансформира цял регион. Местната управа успява да капитализира изобилието от въглища, природен газ и каолин, като инвестира приходите не само в инфраструктура, но и в образование, здравеопазване и модерни технологии.
Регионът активно работи и за екологичното си възстановяване – особено в пустините Кубучи и Маоусу, където мащабните проекти за залесяване и борба с опустиняването вече дават резултати.
С времето Ордос започва да привлича все повече млади хора и специалисти, особено в новите сектори, свързани с енергетиката и устойчивото развитие. Те са привлечени от нарастващите инвестиции в културни и образователни инициативи, както и впечатляващи инфраструктурни проекти – модерни пътища, спортни съоръжения и културни центрове.
Ордос се опитва да изгради и собствена идентичност — съчетавайки традициите на номадската култура с духа на иновациите. В града се организират множество културни фестивали, изложби и събития, които подчертават уникалното му място на кръстопътя между китайската и монголската цивилизация. Това го прави не просто богат, а и културно разнообразен и социално активен град.
И макар за мнозина Ордос все още да е малко познато име на картата на Китай, развитието му през последните две десетилетия го превръща в модел за модернизация в по-слабо населените и периферни региони на страната.
Колко богати са хората в Ордос
Още през 2011 г. медиите съобщават, че местни жители смятат хора с активи под 3 милиона юана (около 110 000 лева) за „бедни“, а в града има повече луксозни автомобили, отколкото таксита.
Разбира се, икономиката на Ордос не може да се сравни с тези на Пекин, Шанхай, Гуанджоу и Шънджън, но малкото население прави БВП на глава от населението е изключително висок и градът оглавява класацията вече няколко години.
Ордос изпреварва големите китайски градове
Според медийно проучване от февруари 2025 г. Ордос е на първо място по БВП на глава от населението — 286 500 юана (67 383 лева) за 2024 г., почти три пъти над националната средна стойност. Сред „големите четири“ китайски града, най-близо е Пекин, който е на 3-то място с малко над 228 000 юана (53 624 лева). Шанхай и Шънджън са съответно на 5-о и 7-о място, с БВП на глава от над 216 000 (50 802) и 206 000 юана (48 450 лева). А кой е на второ място? Карамай (克拉玛依) в Синдзян — град от „пети ранг“, който също е богат на ресурси и в случая — на нефт.