Оля ал-Ахмед: Случващото се в Сирия е руско-американска игра. Всяка война е сделка
“Асад е голям виновник в това, което се случи и с него, и със страната му.” Това заяви пред БНР Оля ал-Ахмед, журналист, публицист и преводач.
“Това, което стана в Сирия тези дни след толкова дълго затишие – изглеждаше, че сирийската армия пада като в анимационен филм“, посочи тя.
3 милиона сирийци са в Турция, поне част от тях трябва да се върнат. Човекът, който възпрепятстваше този процес, е Башар Асад, допълни Ал-Ахмед.
“Сирийците в България са разделени на два лагера – едните ликуват, че Башар е паднал, другите не. Тези, които се отнасят скептично към падането на режима, ги е страх, че Сирия ще стане ислямистка държава.” “Няма такава опция – лек тероризъм, нерадикален тероризъм. Тероризмът си е тероризъм. Всички тези частици са пипалата на един и същ октопод“, поясни Оля ал-Ахмед относно профила на бунтовническите групировки, които свалиха управлението на Асад в Сирия.
“Пак ще стане подялба на властта. Не може да очакваме толкова бърз край на войната, завръщането на бежанците и всичко да бъде гладко. Ние не знаем как тези хора ще управляват страната и дали няма да влязат в междуособици помежду си“, отбеляза Ал-Ахмед и направи паралел с Либия – “нима сега има нормална Либия?”
“За да стане всичко толкова бързо, има договор. Всяка война е сделка“, смята Оля ал-Ахмед.
“Това е руско-американска игра. Договор, споразумение между Тръмп и Путин. Тръмп се готви за клетва, но има право на преждевременна дипломация, да си подготви почвата. Това са предположения: Путин му е казал вероятно – дай ми Украйна, давам ти Сирия, но не на 100%, в крайбрежието ще остави руските бази – в Тартус и Латакия. В Тартус заобиколиха базите, те не пипнаха базите и фактът, че руснаците не са излезли да бомбардират конвоите, е доказателство, че има договор. То е ясно като в компютърна игра“, коментира тя в предаването “Преди всички”.
Оля ал-Ахмед, която е живяла в Алепо, Хомс и Дамаск, разказа, че нейни близки от Хомс “не желаят да се евакуират, тъй като бягайки, не знаеш какво те очаква”. Относно съдбата на християните в Сирия тя очерта и песимистичен сценарий:
“В Алепо има огромна диаспора от арменци. Хомс е град, населен с християни – има протестанти, католици, православни. Точно те се страхуват от нововластието. Нищо чудно Сирия да се превърне от онази свободна държава навремето, както и Иран е бил, в държава със строги радикални ислямистки правила, където да управлява шериатът. Това ще бъде пагубно. Сирийците са изключително интелигентен и свободолюбив народ. Това ще убие Сирия.”