От нагли по-нагли! БГ-бизнесът се оплаква, че плащал големи заплати, планували съкращения
Определени производства се ориентират към по-евтини дестинации заради новите нива на заплащане у нас – вече не сме заден двор на Европа с ниски заплати.
Това каза пред БНР Георги Първанов, член на УС на Българската конфедерация по заетостта.
“Има сериозно затваряне на няколко производства – във Враца, в Плевен. Общо над 5000 работни места в индустрията са в процедура до Нова година да бъдат освободени. Нещо, което не се е случвало от доста време. Това е резултат от сериозния ръст на заплатите, който се случи през последните години. Производства, на които не им излиза сметката при новите нива на заплащане и с новата минимална заплата от 2025 г., се ориентират към по-евтини дестинации”.
По думите му престои в следващите 1-2 години цели бизнеси, свързани с текстил и с производство на авточасти, изискващи по-евтина работна ръка, да напуснат България и да бъдат заменени от производства с по-голяма добавена стойност.
“Продължава и огромният недостиг на работна ръка, особено в ниския сегмент и на технически кадри – техници, инженерни кадри, оператори, мотокаристи, заварчици. Няма промяна и за медицински кадри, продължава и недостигът в образованието, въпреки че досега НСИ отчита най-големия ръст на заплатите от началото на годината за образованието. И ние го виждаме го и в частния, и в държавния сектор – малко под 19%“, обясни той.
Очертава се мини рецесия от по-различен тип – ще има отрасли, които се развиват много добре, и бизнеси, които са афектирани от кризата, прогнозира Първанов.
Политическата нестабилност в България също е причина определени производства да напускат страната, посочи още той.
Между 30 и 40 хиляди работници от трети страни са наети в България през 2024 г., съобщи Георги Първанов и прогнозира следващата година броят им да достигне 50 000:
“Тези хора са крайно необходими, те заемат позиции и работи, които българите не искат да ги работят или чисто физически ги няма хората. Мит е, че работодателите ги внасят, защото искат да плащат по-малко”.