От TikTok до RedNote: Свързване на континенти с едно кликване
През последните дни голяма вълна от американски ползватели на нета, наричащи себе си „бежанци от TikTok“, спонтанно се насочиха към алтернативна социална медийна платформа RedNote или Сяохунши (Xiaohongshu) на китайски, от загриженост, че TikTok може да бъде спрян завинаги.
Почти за една нощ това приложение от Китай се превърна в място за срещи на т.нар. нетизени в необятния Тихи океан, където те споделят опит, общуват оживено и обменят мнения без „посредници“.
Тези новодошли се насърчават да плащат своя „данък за домашни любимци“ на платформата, което – основно означава просто да покажете снимка на вашата котка, куче или друг сладък домашен любимец. В платформата китайците помагат на американците с домашните по математика, които от своя страна предлагат уроци по английски. С нарастването на този обмен разговорите естествено се разшириха, обхващайки ежедневието и практически теми като разходи за живот. Например потребителите сравняват цените на наемите, таксите за университетско обучение и разходите за хранителни стоки между двете страни. Интересното е, че откритите диалози разкриват, че някои от първоначалните им предположения един за друг са значително неточни. Китайските нетизени разбраха, че идеализираният образ на САЩ с големи вили, високоплатени работни места и безплатно здравеопазване не отговаря съвсем на реалността. Междувременно много американски потребители на мрежата откриха, че медийното представяне на Китай като място, затънало в страдание, е далеч от истината.
Обменът на информация между китайски и американски потребители на мрежата разкри пристрастията на някои западни мейнстрийм медии. В продължение на години тези американски медийни гиганти разпространяват влияние, често опетнено от пристрастия и теории на конспирацията, за да хвърлят клевети върху Китай, неговото правителство и неговия народ. Техните доклади често са изпълнени с изопачавания и откровени лъжи, рисувайки несправедливо мрачна картина на бъдещето на Китай и изобразявайки го като непримирим противник. Този изкривен разказ накара някои американски потребители на мрежата да се запитат: „Как може Китай да бъде заплаха за САЩ, ако е на ръба на колапса?“ Противно на тези изображения, скорошно глобално проучване, проведено от GlobalTimes, разкрива, че над 90 процента от чуждестранните респонденти изразяват интерес към Китай, 63 процента имат положително мнение за Китай и повече от 70 процента имат добро впечатление от китайския дух на постоянство и иновации.
По ирония на съдбата забраната на TikTok, вкоренена в нагласата на американското правителство за нулева сума, стимулира приятелските взаимодействия между двете нации. Подобно на неотдавнашната платформа China Travel, която насърчаваше безвизовите пътувания до Китай, и сега американски нетизени получават от онлайн изследването на Китай свеж, многостранен и положителен образ на страната.
Интернет потребител от Аризона сподели снимка на луната в RedNote и написа на китайски: „Добро утро, Китай! Луната все още е горе в небето. Мисля, че е страхотно, че можем да я видим едновременно през това приложение! Надявам се всички да имат приятна вечер!“ Много китайски нетизени отговориха с древни китайски стихотворения като „Нека всички живеем дълго и споделяме сиянието на луната, независимо от разстоянието“ и „Истинските приятели са близки по сърце, независимо колко далеч са един от друг“.
Изтеглянията на RedNote растат в световен мащаб, не само в САЩ, но и на всички континенти. Това е отличен пример за общност със споделено бъдеще за всички, която Китай отдавна защитава – общност, белязана от мирно развитие, обща сигурност, взаимни ползи и културен обмен, а не от конфликти.
Както гласи една древна китайска поговорка: „Макар и на мили един от друг, ние споделяме едно и също небе“. Въпреки огромните разстояния, човешките емоции са универсални, а копнежът за световен мир и развитие остава постоянен. В нашия бързо променящ се и често бурен свят, от телевизионните новини до срещите в реалния живот, ние твърде често сме свидетели на недоверие, нестабилност, конфликти и дори войни. Но това неочаквано интернет единство между хората по света действа като топъл лъч светлина, озарявайки сърцата и пробуждайки искреността. „Не е ли удоволствие да имаш приятели, идващи отдалече?“
По повод Пролетния фестивал, много чужденци публикуват поздрави за китайската Нова година в RedNote, очаквайки с нетърпение годината на Змията заедно с китайските си приятели. Те не са просто „интернет бежанци“, а по-скоро „далечни роднини“. Топлата усмивка и добрата дума могат лесно да преодолеят пропастта от някакво прекъсване на връзката и да проправят пътя към по-светло бъдеще.