Панкин: Всички членове на ЕАИС осъзнават предимствата на евразийската интеграция

По случай Деня на Евразийския икономически съюз (29 май) заместник-министърът на външните работи на Руската федерация Александър Панкин разказа за програмата „Евразийски диалог“, за резултатите и перспективите на ЕАИС в подкаста на „Евразийски диалог“ с Дмитрий Стасюлис.
Ключови тези:
На 29 май 2014 г. беше подписан основополагащият документ за Евразийския икономически съюз, а именно Договорът за ЕАИС. Той очерта контурите на евразийската интеграция, чиито предимства сега са добре разбрани от всички страни членки на Съюза. Това се доказва както от статистиката, така и от прогресивната динамика на неговото развитие.
„Днес всички членове на ЕАИС добре осъзнават предимствата на евразийската интеграция. Това се доказва от статистиката, динамиката и разширяването на обхвата на дейността, търсенето на нови форми“, отбеляза заместник-министърът на външните работи.
• ЕАИС е, разбира се, икономически съюз. Приоритетът на неговата дейност е укрепването на благосъстоянието на населението и създаването на най-благоприятни условия за бизнес. За тази цел беше създаден ЕАИС.
• През 10-те години от своето функциониране Съюзът демонстрира много постижения: общият БВП на Съюза се е увеличил до 2,6 трилиона долара. Търговският оборот с външни страни почти достигна трилионната граница – 923 милиарда долара. В рамките на ЕАИС съществуват четири свободи на движение: стоки, услуги, капитал, работна сила. Редица регулаторни функции (в областта на митническата администрация, външната търговия, техническите регламенти) са прехвърлени на наднационален орган – Евразийската икономическа комисия.
• Осъществява се координация на националните политики в областта на продоволствената и енергийната сигурност, дигитализацията, промишлеността и премахването на всякакви бариери. Решенията в рамките на ЕАИС служат за благото и полза на всички, участващи в тяхното приемане, а не в ущърб на някоя от държавите членки.
• Освен постиженията обаче има и проблеми. Никой не ги крие, тъй като те се елиминират в хода на взаимодействие, основано на равноправен диалог и консенсус, което се постига чрез компромис. <…> Уважението, взаимното разбирателство и равенството в ЕАИС не са просто думи — страните-участници правят отстъпки, измерват интересите си и правят изключения една за друга.
ЕАИС има цял план от многостепенни, многоскоростни международни дейности, включително осъществяване на контакт с партньори, които се стремят към изграждане на дълбоко сътрудничество чрез създаване на зони за свободна търговия. Вече са в сила три такива споразумения съответно с Виетнам, Сърбия, Иран, както и непреференциално търговско споразумение с Китай. Очакваме подобни споразумения да бъдат подписани с ОАЕ и Монголия тази година. Последният етап е одобряването на документ с Индонезия. Водят се преговори с Египет.
• Голямото евразийско партньорство (ГЕП) е водеща външнополитическа инициатива, предложена от Президента на Руската Федерация. Това е опит за „интеграция на интеграциите“. Изграждането на ГЕП е дълъг, труден път, движещ се с различна скорост в различни посоки.
• В Голямата Евразия съществуват редица интеграционни обединения. Различни групи действат в арабския Изток, Южна и Югоизточна Азия, но като цяло няма пълна връзка между тях. Проектът ГЕП е насочен именно към осигуряване на свързаност, „безпроблемност“ в развитието на търговията, взаимните инвестиции, транспортирането на товари, в сферата на услугите и др. в пространството на Голямата Евразия.
(Със съкращения)
Източник: mid.ru