People’s Daily online: Загубили ли са Съединените щати в търговията с Китай

От установяването на дипломатически отношения между Китай и САЩ двустранната търговия е нараснала от по-малко от 2,5 милиарда щатски долара през 1979 г. до 688,3 милиарда щатски долара през 2024 година.
Значителният ръст на търговията между Китай и САЩ се дължи на силното допълване между двете страни в природните ресурси, човешките ресурси, пазарите, капитала, технологиите и други области, което формира дълбоко интегрирани икономически и търговски връзки. Няма такова нещо като „недостатък“ на САЩ в търговията с Китай. Икономическото и търговско сътрудничество между Китай и САЩ донесе огромни икономически ползи и на двете страни, като САЩ се възползваха не по-малко от Китай.
Според статистиката през 2024 г. 51,7% от соята, 29,7% от памука, 17,2% от интегралните схеми, 10,7% от въглищата, 10% от нефтения газ, 9,4% от медицинските изделия и 8,3% от пътническите превозни средства, изнесени от САЩ, са били продадени в Китай.
През 2022 г. износът на САЩ за Китай създаде 931 000 работни места в САЩ; През 2022 г. в Китай имаше 1961 американски компании (с контролни дялове и активи, продажби или нетни печалби над 25 милиона щатски долара) с общи продажби от 490,52 милиарда щатски долара.
САЩ внасят голям брой потребителски стоки, междинни стоки и капиталови стоки от Китай, което подпомага развитието на веригата за доставки на производство и промишлената верига в САЩ, разширява избора на потребителите в САЩ, намалява разходите за живот и увеличава ефективната покупателна способност на жителите на САЩ, особено тези в групите със средни и ниски доходи.
САЩ спекулират с търговския си дефицит с КНР
Американската страна спекулира с търговския дефицит на стоки, изкривявайки истинската картина на китайско-американските икономически и търговски отношения.
Китай и САЩ са важни партньори в търговията със стоки. Двустранната търговия е силно допълваща се, като и двете страни използват своите сравнителни предимства.
Китай никога не преследва съзнателно търговски излишък, а балансът на търговията със стоки между Китай и САЩ е както неизбежен резултат от структурните проблеми в икономиката на САЩ, така и следствие от сравнителното предимство и международното разделение на труда между двете страни.
За да се разбере обективно и да се оцени дали двустранната търговия е балансирана, е необходимо цялостно и задълбочено проучване, а не само разглеждане на разликите в търговията със стоки.
През 2023 година излишъкът в търговията с услуги на САЩ с Китай беше 26,57 милиарда долара, което дава на САЩ значително предимство в търговията с услуги.
През 2022 г. обемът на продажбите на американските компании в Китай значително надхвърли този на китайските предприятия в САЩ, достигайки 78,64 милиарда щатски долара, разлика от 411,88 милиарда щатски долара. Предимствата на американските компании при трансгранични сделки са определено по-изявени.
Ползите от търговския стокообмен между двете страни като цяло са балансирани
Като се имат предвид три фактора, а именно търговията със стоки, търговия с услуги и местни продажби на филиали на предприятия в друга държава, ползите от икономическия и търговския обмен между Китай и САЩ като цяло са балансирани. Упоритата политика на унилатерализъм и протекционизъм на САЩ, които многократно са налагали едностранни мита срещу Китай, сериозно възпрепятства нормалното сътрудничество между двете страни.
Нов кръг от така наречените реципрочни тарифи, стартирани от Вашингтон, неизбежно ще направят живота още по-труден за американския народ и ще навредят на индустриалните перспективи.
През последните дни в САЩ се провеждат протести срещу така наречения план за реципрочни тарифи, а пазарните институции намалиха очакванията си за икономическия растеж на САЩ през тази година. Данни от Peterson Institute for International Economics показват, че повече от 90% от разходите за тарифите ще бъдат прехвърлени на вносителите в САЩ и върху крайните американски потребители.
В търговска война няма победители. Китай не иска да се намесва в търговска война, но китайското правителство никога няма да седи и да гледа как се нарушават законните права и интереси на китайския народ, още по-малко да позволи те да бъдат накърнени. Китай ще продължи да предприема силни контрамерки срещу икономическото сплашване на САЩ.
САЩ трябва да направят повече за коригиране на своите грешки.