Почина френският крайнодесен политик Жан-Мари льо Пен
На 96-годишна възраст почина емблемата на френската крайна десница Жан-Мари льо Пен, предаде АФП.
Льо Пен е основател на крайнодесния Нацонален фронт и негов председател до 2011 г., когато на поста го наследява дъщеря му Марин льо Пен.
Жан-Мари льо Пен е и дългогодишен евродепутат – последният му мандат приключва през 2019 г., след като няколко години по-рано той е изключен от партията от дъщеря си след изказване, че “Холокостът е само детайл от историята”.
Бившият парашутист, който ръководеше партията от 1972 г. до 2011 г., когато се наричаше “Национален фронт”, по-рано беше откаран в болница със съмнения за сърдечни проблеми.
Семейството му потвърди новината, предаде АФП
Льо Пен беше изправен пред обвинения миналата година, заедно с дъщеря си Марин Льо Пен, че заедно с още няколко членове на партията “Национално обединение” са присвоили пари от Европейския парламент с фалшиви работни места. Жан-Мари Льо Пен бе освободен от съда по здравословни причини.
Льо Пен многократно предизвиква противоречия и съдебни действия с възгледите си за Холокоста, който той описва като „просто детайл“ в историята на Втората световна война, както и с възхвалата на военновременното правителство на Франция във Виши, което сътрудничи на нацистките окупатори на страната.
Той е осъждан и глобяван няколко пъти за оспорване на престъпления срещу човечеството. През 2014 г. той предположи, че смъртоносният вирус Ебола може да бъде решение на глобалната демографска експлозия. Две години по-късно той беше осъден за „провокиране на омраза и етническа дискриминация“, тъй като каза на публична среща три години по-рано, че ромите в града са „предизвикващи обриви“ и миришат.
Льо Пен, за когото се смята, че е загубил лявото си око в битка (той по-късно настоя, че то е било повредено при банален инцидент с прът на палатка) – стана пожизнен почетен президент на FN, когато дъщеря му пое партийния лидер през 2011 г. Тя го изхвърли през 2015 г., след като той отказа да смекчи възпламенителния си език, докато тя се опитваше да изчисти репутацията на FN, но едва накрая успя да го изключи от партията през 2018 г. след няколко съдебни дела.
Льо Пен се кандидатира пет пъти за президент и шокира Франция през 2002 г., когато изхвърли кандидата на социалистите Лионел Жоспен от първия тур на вота и се изправи срещу Жак Ширак на втори тур за Елисейския дворец. Ширак спечели с убедителна преднина – повече от 82% от гласовете.
Жан-Мари Льо Пен е роден като единственото дете на бретонски рибар и съпругата му шивачка. Баща му умира, когато Жан, е на 14 години, след като мина, уловена в мрежата му, експлодира. На 16 години той поискал да се присъедини към армията, но му било отказано, тъй като е бил твърде млад. По-късно се присъединява към парашутния полк на Френския чуждестранен легион и участва във войната в Индокитай и във войната за независимост на Алжир, по време на която е обвинен в измъчване на задържани.
През 1962 г. Льо Пен каза пред вестник Combat: „Нямам какво да крия. Измъчвахме, защото трябваше да го направим. Когато сте хванали някой, който току-що е заложил 20 бомби, които могат да избухнат от минута до минута, и той не иска да говори, трябва да използвате изключителни методи, за да го накарате да го направи”.
По-късно Льо Пен отрече по-нататъшни обвинения в изтезания в Алжир, твърдейки, че те са част от ляв „правителствен заговор“ за неговото дискредитиране.
За първи път е избран за депутат през 1956 г. и е съосновател на Националния фронт през 1972 г. Той остава депутат до 1988 г. и става евродепутат през 2004 г., като служи до 2019 г. Той също така е бил регионален съветник в Прованс-Алпи-Кот-д’Азур между 2010 и 2015 г. Той имаше три дъщери с първата си съпруга Пиерет, от които, Марин е най-младата.
Сега се съобщава, че той е най-близък с внучката си Марион Марешал, дъщеря на Ян льо Пен, негово средно дете. Той се жени за втората си съпруга Джани през 1991 г.