Почти 50 000 проверки са извършили инспекторите по труда през 2024 г. и са установили 202 810 нарушения
През 2024 г. контролните органи на Изпълнителна агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) са извършили 49 858 проверки в 41 863 предприятия със заети в тях 1 755 669 работници и служители. Това съобщиха от пресцентъра на ГИТ, като уточниха, че при проверките са констатирани 202 810 нарушения на разпоредбите на трудовото законодателство. От тях 105 761 се отнасят до осигуряването на здравословни и безопасни условия на труд, а 95 793 до осъществяването на трудовите правоотношения.
През изминалата година инспекторите по труда са установили 3601 души, работещи без сключен и регистриран в Националната агенция за приходите трудов договор.
Данните на ИА ГИТ показват увеличение на случаите, в които инспекторите по труда са използвали мярката спиране на обекти, машини и съоръжения. Тя се прилага, когато установените нарушения застрашават пряко живота и здравето на работещите. Мярката е приложена 692 пъти при 466 за същия период на 2023 г. Oтстранени от работа са 111 работници поради неспазване на изискванията за безопасна работа. Тази мярка има превантивен характер и води до предотвратяване на трудови злополуки, а в някои случаи и до спасяване на човешки живот, се посочва в прессъобщението.
За миналата година инспекторите по труда са съставили 10 217 акта за установяване на административни нарушения.
От ГИТ посочиха, че през 2024 г. е продължила тенденцията на ръст на дадените разрешения за наемане на работа на непълнолетни. Техният брой е 16 808 при 14 827 за същия период на 2023 г.
За да повиши осведомеността на младежите за техните трудови права и задължения при започване на работа Главната инспекция по труда е провела информационна кампания в 90 училища в страната. През годината бяха сключени и споразумения за сътрудничество и съвместна дейност с някои от университетите в град София, където също се проведоха информационни събития, насочени към подготовката на младежите като бъдещи участници на пазара на труда.
През февруари 2024 г. започна и националната кампания „Прибери се у дома след работа! Там някой те очаква.“ за превенция на трудовия травматизъм. ИА ГИТ изпълнява кампанията с подкрепата на Министерството на труда и социалната политика, припомниха от ГИТ.
В края на годината онлайн инструментът „Провери дали работиш недекларирано“, разработен от Главната инспекция по труда, бе удостоен с първо място в категория „Социална отговорност“ на конкурса „Добри практики 2024“, организиран от Института по публична администрация (ИПА). Основната цел на разработения инструмент е да подпомага работещите да проверят сами каква е вероятността полаганият от тях труд или част от него да е недеклариран и да получат насоки как да реагират, ако установят, че има риск за техните трудови и социални права. Инструментът е свободно достъпен за работещи и работодатели. Чрез попълването на въпросника не могат да бъдат идентифицирани конкретни лица, уточниха от ГИТ.
На 3 ноември 2024 г. ИА ГИТ отбеляза 117 години от своето създаване. С приемането на първия закон за закрила на труда, насочващ вниманието към защитата на женския и детския труд в индустриалните заведения, възниква идеята за създаване на орган, който да следи за неговото прилагане. Законът за Инспектората по труда, утвърден с Указ на княз Фердинанд от 1907 г., поставя началото на историята на институцията. Този закон съдържа само 15 члена, които представят и уреждат структурата, организацията и функциите на Инспектората по труда.