Politico: Лидерите на ЕС смятат, че Макрон и Шолц нямат място начело

Лидерите на ЕС са все по-склонни да смятат, че френският президент Еманюел Макрон и германският канцлер Олаф Шолц не трябва да остават начело на европейската общност, пише Politico.
Нов състав от европейски лидери се стреми да се засили като мощни брокери на европейската сцена и времето им на шофьорското място може да е към своя край.
Тъй като до европейските избори остават по-малко от две седмици, френският президент Еманюел Макрон е в Берлин във вторник като част от шоуто на френско-германското единство. Според френски служител Макрон има за цел да „определи дневния ред“ и „да изложи стратегическите приоритети“ за бъдещето на Европа заедно с германския си колега Олаф Шолц по време на посещението.
Проблемът е, че Европа не е сигурна, че тези двамата – легендарният френско-германски двигател на проекта ЕС – трябва вече да управляват.
Не само Макрон и Шолц имат известни ледени лични отношения. Или че служители в Париж и Берлин радостно се информират един срещу друг, като французите обвиняват германците, че са тесногръди и скрити от тяхната коалиция – а германците казват, че Франция е пълна с глупости (или нещо друго) относно Украйна. Дори не е това, по ключови въпроси като енергетиката Париж и Берлин са безнадеждно в противоречие.
Новият риск за Европа е, че Шолц и Макрон все повече изглеждат като куци патици пред колегите си лидери от ЕС, политически отслабени на вътрешния фронт и неспособни да вдъхват доверие в споделена визия за Съюза.
И двамата управляват слаби икономики. И двамата са изправени пред унизителни поражения от крайнодесните партии преди изборите за Европейски парламент на 6 – 9 юни. В случая с Макрон социологическите проучвания сочат, че изборите може да са провал, като партията на Марин льо Пен Национално обединение потенциално би победила неговата центристка група „Възраждане“ с 16 процентни пункта . Социалистите на Шолц също изглеждат застрашени да бъдат изместени на унизително трето място от твърдата десница .
Комбинацията от икономическа слабост, лична мразовитост и политическа слабост е токсична – и критиците казват, че може сериозно да подкопае авторитета им по време на преговорите за най-високите позиции след изборите за Европейски парламент, пише още изданието.
„Макрон ще понесе сериозен бой на тези избори. Другите лидери знаят това и усещат слабост. Мисли ли, че след това може да диктува условията на останалата част от Европа? Той ще вземе каквото може да получи“, каза високопоставен консерватор в Брюксел.