Politico: САЩ може да изтеглят една трета от войските си от Европа

Съединените щати може да намалят броя на войските си в Европа с 30%, съобщава Politico, позовавайки се на свои източници. Изданието отбелязва, че в момента САЩ провеждат ”Глобалния преглед на разположението на силите” – мащабна преоценка на американското военно присъствие по света под ръководството на Пентагона, предаде агенция “Фокус”.
Целта му е да прегрупира американските сили в съответствие с променящите се глобални приоритети, особено нарастващото напрежение в Индо-Тихоокеанския регион и натиска за намаляване на разходите на САЩ в чужбина. Очаква се окончателният доклад да бъде публикуван до септември.
Както отбеляза Айлийн Матъл, старши изследовател по политиката на сигурност в Германския съвет за външни отношения, един от вероятните резултати от Глобалния преглед на силите ще бъде изтеглянето на приблизително 20 000 американски войници, изпратени в Европа през 2022 г. под ръководството на тогавашния президент Джо Байдън след пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна.
Това все пак би оставило значително американско присъствие, отбелязва тя, добавяйки, че настоящият брой на американските войски на континента варира от 90 000 до 100 000. Според други данни обаче изтеглянето на американски войски може да бъде много по-силно. Според служител на НАТО, пожелал анонимност, е възможно съкращение на войските в Европа да е с до 30%, което би означавало по-голямо предислоциране, посочва изданието.
В същото време, Politico пише, Германия има най-много основания от всички европейски страни да приеме това предупреждение сериозно.
Германия има много повече американски военен персонал от която и да е друга страна в Европа: около 35 000 американски войници са разположени в около 35 общини. Те включват военновъздушната база Рамщайн, централният център за американски въздушни операции и сателитни комуникации; Графенвор, който според военните е най-големият тренировъчен полигон на американската армия извън Съединените щати, както и ключов щаб за военнослужещите.
Според Айлийн Матъл обаче, присъствието на САЩ в Европа обслужва и интересите на Вашингтон.
“Бази като Рамщайн се използват не само за европейска отбрана“, посочва тя пред Politico, “но и за проектиране на сила в Близкия изток и до известна степен в Африка“. Според нея, Европа е служила като “турникет“ за американска военна техника към други части на света.
По-рано министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет заяви, че страната му не може да бъде гарант за сигурността за Европа. Той отбеляза, че Европа трябва да сама да засили и изгради военната си мощ, за да укрепи НАТО.
По-рано западните медии писаха също, че САЩ планират да изтеглят до 10 000 свои войници от Източна Европа. Броят на войските все още се обсъжда, но предложението може да включва изтегляне на до половината от силите, изпратени в Европа от бившия президент на САЩ Джо Байдън, след като Русия започна пълномащабно нахлуване в Украйна.