Посланик Хюсеин Хюсеинов: Стратегическото партньорство между Азербайджан и България се засилва
Нарастващото значение на енергийните връзки между нашите две страни е в полза на енергийната сигурност на Европа, посочва Н. Пр. Посланик Хюсеинов в специално интервю за ЗЕМЯ
Посланикът на Азербайджан д-р Хюсеин Хюсеинов, акредитиран в България през 2021 г., има забележителна професионална кариера и богат дипломатически опит. Той е с докторска степен по политически науки и е заемал различни високопоставени постове в азербайджанското министерство на външните работи. Сред многото му позиции са директор на отдел “Анализи и стратегически изследвания” на МВнР на Азербайджан, съветник в Представителството на Азербайджан към НАТО по политическите въпроси и сигурността на двустранното партньорство между Азербайджан и НАТО. През 2005-2008 г. служи в представителството на Азербайджан към ЕС, като портфолиото му включва политически и политико-военни въпроси. Заемал е длъжности, свързани с регионалната сигурност, управлението на кризи и разрешаване на конфликти. Посланическата му дейност в България се отличава с активна и успешна дейност за развитие и разширяване на връзките между Азербайджан и Българи в политическата, икономическата, културната и енергийната област, която е основна движеща сила в двустранните връзки. В специално интервю за ЗЕМЯ Н. Пр. Хюсеин Хюсеинов подчертава, че е оптимист за перспективите на двустранните отношения, тъй като партньорството между двете страни се основава на здравата основа на искрени и сърдечни отношения между нашите нации. Този важен фактор, съчетан със значителния потенциал в различни области, включително енергетика, транспорт, туризъм, култура и други, предвещават светла 2025 г. за нашите двустранни отношения, подчертава посланик Хюсеинов.
– Ваше превъзходителство, и през изтичащата 2024 година Азербайджан продължи да засилва имиджа се като инициатор и организатор на важни международни събития, сред които през ноември бе и състоялата се в Баку конференция на ООН за измененията н климата. На нея бяха приети важни решения за екологичните предизвикателство на на нашето съвремие. Постигането им обаче беше трудно и сложно. Като домакин на срещата как Азербайджан решително допринесе за нейния успешен завършек?
– Благодаря Ви за въпроса. Наистина, 29-ата сесия на Конференцията на страните по Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (COP29), проведена под председателството на Азербайджан през ноември 2024 г. в Баку, завърши с исторически резултати. Жизненоважните решения, взети на Конференцията, бяха насочени към справяне с най-належащите световни климатични предизвикателства, подчертавайки дипломатическото лидерство на страната домакин Азербайджан в активизирането на амбициозни климатични решения. Посетена от над 76 000 участници от близо 200 държави, включително повече от 80 държавни и правителствени ръководители, тазгодишната среща на върха за климата получи изключително положителни отзиви от цял свят поради добрата организация и осезаемите резултати. Пълното привеждане в действие на член 6 от Парижкото споразумение и на Фонда за загуби и щети и поетият нов ангажимент за насочване на 1,3 трилиона долара финансиране за климата към развиващия се свят всяка година бяха, наред с други, основните постижения.
Жизненоважните решения, взети през ноември на Конференцията за климата в Баку СOP29, бяха исторически пробив и триумф на мултилатерализма
СOP29 също постигна споразумение относно пазарите на въглеродни емисии – което няколко предишни COP-а не успяха да постигнат. Тези споразумения ще помогнат на страните да изпълнят своите планове за климата по-бързо и евтино и да постигнат по-бърз напредък в намаляването наполовина на глобалните емисии през това десетилетие, както се изисква от науката.
Азербайджан не пожали усилия да изгради мостове между развитите и развиващите се страни, в резултат на което светът видя историческия „пробив в Баку“, който беше триумф на мултилатерализма. COP29 беше повратна точка в климатичната дипломация и нейното наследство ще повлияе положително на бъдещите глобални действия.
– През тази година българският президент Румен Радев посети два пъти Баку – на официално посещение през май по покана на президента Илхан Алиев и за участие в конференцията за климата през ноември, като ръководител на българската делегация. Какво е значението на тези две визити за развитието на приятелските отношения на България с Азербайджан?
– Дипломатическите отношения между Република Азербайджан и Република България са установени през 1992 г. Изминалите 32 години се оказаха много ползотворни за отношенията между нашите страни. Динамичният политически диалог между нашите нации се развива във възходяща линия във всеки аспект, включително в икономическата, хуманитарната, културната, спортната, образователната, научната и други области. Израснахме като истински приятели, като това приятелство се проявява, наред с всичко останало, във взаимна подкрепа на международни форуми.
По време на официалното посещение на президента на България Румен Радев в Азербайджан през май 2024 г. в Баку бе подписана Съвместна декларация за укрепване на стратегическото партньорство между Азербайджан и България. Това беше оценка на сегашното високо ниво на традиционно сърдечни и приятелски отношения между Азербайджан и България и проява на съвместното желание за задълбочаване и укрепване на двустранните партньорства, които имат голям потенциал и перспективи във всички области на сътрудничество
Настоящите отношения между двете страни отразяват естеството на засилено стратегическо партньорство. Успешното сътрудничество между Азербайджан и България през последните десетилетия се основава на взаимно доверие и уважение. През март 2015 г. по време на официалното посещение на президента на Азербайджан в България беше подписана Съвместната декларация за стратегическо партньорство между Азербайджан и България. По време на последното официално посещение на президента на България Румен Радев в Азербайджан през май 2024 г. в Баку беше подписана Съвместна декларация за укрепване на стратегическото партньорство между Азербайджан и България. Това беше оценка на сегашното високо ниво на традиционно сърдечни и приятелски отношения между Азербайджан и България и беше честна проява на съвместното желание за задълбочаване и укрепване на двустранните партньорства предвид факта на големия потенциал и перспективи във всички области на сътрудничество.
– Как през последните три десетилетия се развиваха българо-азербайджанските отношения, така че да се достигне до сегашното високо ниво на двустранното сътрудничество?
– Както споменах,, Азербайджан и България се радват на стратегическо партньорство от 2015 г., белязано от бързо и успешно развитие. През годините редовните взаимодействия и реципрочните посещения на лидерите на двете нации се превърнаха в успешна традиция, което допълнително затвърди нашето партньорство. Този активен политически диалог даде възможност на Азербайджан и България да задълбочат връзките и да постигнат нови етапи в различни сектори. По време на тези срещи на високо ниво двете страни обменят мнения за текущото състояние на отношенията и проучват идеи за бъдещо сътрудничество. Посещенията на президента Румен Радев през тази година свидетелстват за силата и важността на приятелските отношения, изразявайки и желанието за по-нататъшно развитие на партньорството.
– Когато се говори за отношенията между България и Азербайджан на първо място обикновено се започва със сътрудничеството в енергийната област и доставките на природен газ? Каква е равносметката в тази важна област досега и каква е перспективата в бъдеще?
– Правилно споменахте, че енергетиката е основната движеща сила в двустранните икономически отношения между нашите две страни. България получава природен газ от азербайджанското газово и кондензатно находище „Шах Дениз 2“ чрез Трансадриатическия газопровод (TAP) през интерконектора Гърция-България. Очаква се до края на тази година Азербайджан да достави около 2 милиарда кубически метра газ за България, покривайки повече от половината от годишното потребление на газ на България. Междувременно България се очерта като ключова транзитна страна за газа. През България вече се транспортира азербайджански газ до съседните страни, като се очаква броят на тези дестинации да нараства през следващите години.
Нарастващото значение на енергийните връзки между България и Азербайджан е в полза на енергийната сигурност на Европа
Друг забележителен енергиен проект е зеленият енергиен кабел, планиран да минава под Черно море. България е изразила интерес да се включи в четиристранното сътрудничество между Азербайджан, Грузия, Румъния и Унгария. Проучването за осъществимост на проекта се очаква да бъде финализирано скоро, поставяйки основите Азербайджан да стане важен доставчик на зелена енергия за Европа.
Всичко това подчертава нарастващата роля на Азербайджан като ключов доставчик на енергия за Европа и ангажимента му да подкрепя енергийната сигурност. Те също така показват нарастващото значение на енергийното сътрудничество между нашите страни в полза на енергийната сигурност на Европа.
– Сътрудничеството между двете страни обаче не се изчерпва само с доставките на азерски газ за България. Какво е Вашето мнение за търговските и транспортните връзки, за туризма, за културното и научното сътрудничество и за сътрудничеството в образованието?
– Отношенията между Азербайджан и България са многостранни и многосекторни и в момента двете страни работят за по-нататъшно разширяване на икономическото сътрудничество в неенергийните области. Виждаме голям потенциал за укрепване на двустранните отношения в различни области.
Транспортът е от взаимен интерес и има голям потенциал. Азербайджан винаги е бил инициатор, създател на благоприятни условия и популяризатор на водещи регионални и трансрегионални инициативи за свързаност. Пропускателният капацитет на наскоро модернизираната железопътна линия Баку-Тбилиси-Карс, с последващ вход към България се явява жизненоважен сегмент от Средния коридор, който беше значително увеличен. Това ще улесни транспортирането на по-големи обеми товари по коридора Изток-Запад, което допълнително ще укрепи нашите отношения.
Селското стопанство е друга потенциална област за развитие на ползотворно двустранно сътрудничество.
Освен това има общо желание за укрепване на нашите двустранни връзки в областта на туризма, културата, образованието и информационните комуникационни технологии и др.
– На заседанието през юли в София на Двустранната междуправителствена комисия за сътрудничеството в икономическата област бе отбелязано, че има значителен нереализиран потенциал за засилване на икономическите връзки между двете страни в рамките на стратегическото сътрудничество между тях. В каква посока ще се насочат усилията за постигането на тази цел?
– Дискусиите по време на срещата на Комисията, състояла се на 1 юли 2024 г. в Баку, подчертаха готовността на двете страни да използват възможностите за сътрудничество в широк спектър от области, включително търговия, индустрия, инвестиции, енергетика, транспорт, селско стопанство, отбрана, туризъм и култура. Срещата на Комисията показа значителния потенциал за разширяване на икономическите връзки и подчерта значението на укрепването на сътрудничеството между бизнес общностите на двете страни. Азербайджанската делегация сподели и актуална информация за усилията за реконструкция и възстановяване на освободените територии на Азербайджан, като покани българските компании да проучат и да се възползват от тези възможности.
– Вие вече три години сте посланик на Азербайджан в България. Какви са Вашите лични впечатления за страната, за хората, за отношението към Азербайджан в българското общество?
– Отношението към Азербайджан в българското общество е много положително и с радост мога да кажа, че имаме подобно топло отношение към българите в Азербайджан. Това е необходимата основа за още по-голямо укрепване на нашите приятелски отношения. Имаме много общи неща и много важна прилика между нас е мултиетническата, мултирелигиозна и мултикултурна тъкан и съответно високата толерантност и уважение, присъщи на нашите общества. Явно нашите хора вече усещат всички тези общи неща в сърцата и умовете си и това много добре обяснява взаимното доброжелателство.
– Интересно е да знаем и Вашата прогноза за българо-азербайджанските отношения през новата 2025 г.?
– Аз съм оптимист за перспективите, тъй като нашето партньорство се основава на здравата основа на искрени и сърдечни отношения между нашите нации. Този важен фактор, съчетан със значителния потенциал в различни области, включително енергетика, транспорт, туризъм, ИКТ и други, предвещават светла 2025 г. за нашите двустранни отношения.
Използвайки случая, пожелавам на приятелския народ на България мир, просперитет и благополучие през настъпващата Нова година.